Büyük Önder Atatürk’ü Saygı ve Minnetle Andık

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 75. yıl dönümünde saygı ve minnetle anıldı.
Büyük Önder Atatürk’ü Saygı ve Minnetle Andık
İlimizde düzenlenen anma etkinlikleri saat 09.00’da Cumhuriyet Alanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başladı.Buradaki törene, Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz’in yanı sıra Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Alb.Hasan Polat, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr.Lütfü Savaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, MKÜ Rektör Vekili Prof.Dr.Hüseyin Gözübenli, Vali yardımcıları, İl Jandarma Komutan Vekili J.Yb. Eşret Torun, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, askeri erkan, kurum müdürleri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, dini cemaat liderleri, öğretmen ve öğrencilerle vatandaşlarımız katıldı.Anıta çelenklerin sunulmasının ardından saatler 09.05'i gösterdiğinde sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve coşkuyla okunan İstiklal Marşımızla birlikte bayrağımız göndere çekildi.Anıt Şeref Defteri’ni imzalayan Vali Lekesiz Şeref Defteri’ne şunları yazdı:
  
 "Aziz Atam,
 Aramızdan ayrılışınızın 75.yıldönümünde manevi huzurunuzdayız. Milletimizle birlikte ortaya koyduğunuz benzersiz kurtuluş mücadelesinin ardından kurduğunuz Cumhuriyetle bu zaferi taçlandırdınız. Bizlere bıraktığınız bu kutsal emaneti korumak, onu her alanda daha da yücelterek gösterdiğiniz çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkarmak için yüksek bir görev bilinciyle çalışıyoruz. Manevi varlığınız, cesur ve ileri görüşlü kişiliğinizle mücadele azminiz bizlere güç vermekte ve yolumuzu aydınlatmaktadır. Sizi ve şahsınızda İstiklal Mücadelesinin tüm kahramanlarını bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”      

Cumhuriyet Alanı’ndaki törenin ardından anma programı Kültür Merkezi’nde devam etti. Bedii Sabuncu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin müzik sunumu eşliğinde gerçekleşen “Atatürk Fotografları Sergisi”nin açılışı ve serginin gezilmesinin ardından Vali Lekesiz, protokol üyeleri ve vatandaşlarımız “Atatürk’ü Anma Programı”nı izlemek üzere hep birlikte salona geçtiler.Hacı Ali Nurlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan programda Piyade Yarbay Ersin Eray sunum eşliğinde günün anlamına ilişkin bir konuşma yaptı. Okul Müdürü Murat Yurtsever’in konuşması ve okul öğrencilerinden Mehmet Ali Sözer’in büyük bir coşku ile okuduğu şiirin ardından öğrencilerimizin hazırladığı Anıtkabir Orotoryosu izleyenlere duygusal anlar yaşattı. Orotoryonun ardından Vali lekesiz ve protokol üyeleri öğrencilerle birlikte fotoğraf çektirdiler.Buradaki törene, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Alb. Hasan Polat, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Tuğrul Hançerkıran, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutan Vekili J.Yb. Eşret Torun, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, kurum amirleri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, dini cemaat liderleri, gaziler, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlarımız katıldı.