BÜYÜKELÇİ RENDE DEN ATSO YA ZİYARET

Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşler Müdürlüğü Enerji ve Çevreden Sorumlu Genel Müdürü Büyükelçi Mithat Rende, Türkiye'nin, dünyada yükselen bir ekonomi haline geldiğini söyledi.
BÜYÜKELÇİ RENDE DEN ATSO YA ZİYARET
Büyükelçi Rende, Halep Başkonsolosu Adnan Keçeci ile Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı Hayrettin Çolakoğlu ve yönetim kurulu üyelerini ziyaretinde yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanlığı olarak son bir yıl içinde kamu diplomasisi programı çerçevesinde mümkün olduğu ölçüde bütün illeri heyet halinde dolaşarak Türk dış politikasını anlattıklarını belirtti
 
     Son yıllarda çok aktif bir dış politika izlediklerini ve Türkiye'nin küresel düzeyde önemli bir oyuncu haline geldiğini ifade eden Rende, şöyle devam etti: ''Türkiye yükselen bir ekonomi haline geldi. En az gelişmiş ülkelere yardımlarımız 2011 yılında 1 milyar doları buldu. Çok ciddi bir dış ticaret hacmimiz var. Uluslararası finansal kriz ve mali krize rağmen büyüyebilen ve krizi aşabilen ülkeler arasındayız. Aynı zamanda kredi derecelendirme notu yükselebilen bir ülkeyiz.''
     Büyükelçi Rende, dış politikadaki aktifliğe de değinerek, ''Tüm boyutlarıyla Avrupa Birliği stratejik hedeflerimizden biri olmaya devam ederken, Avrasya bölgesinde çok belirleyici bir ülke konumuna geldik. Bölgede dönüşümün ve değişimin de ilham kaynağıyız. Bugün bölgede birçok ülke Türkiye gibi yaşamak istiyor. Türkiye'nin koşullarını arıyor. Dolayısıyla biz bu belirleyici rolümüzü sürdürmek istiyoruz. Bölgede refah, barış ve istikrar istiyoruz. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun sürekli belirttiği gibi sıfır sorun düşünüyoruz ve bunun için çalışıyoruz'' diye konuştu.
     ATSO Meclis Başkanı Hayrettin Çolakoğlu da konuşmasında, Hatay'ın son zamanlarda parlayan bir yıldız haline geldiğini, bunda Suriye ile imzalanan vize muafiyeti anlaşmasının, yapılan turizm yatırımlarının, genişleyen ve fiziki olarak yenilenen havaalanı terminal binasının etkisinin olduğunu kaydetti.
     Çolakoğlu, konuşmaların ardından Rende'ye Hatay'ın sorunlarını içeren bir dosya verdi.