Büyükelçilerden Vali Lekesiz’e Ziyaret

İsveç’in Türkiye Büyükelçisi Hâkan Akesson ve Lüksemburg Ankara Büyükelçisi Arlette Conzemius, Vali Lekesiz’i makamında ziyaret etti.
Büyükelçilerden Vali Lekesiz’e Ziyaret
Büyükelçi Akesson, 25 yıl önce üniversite öğrencisi iken de Hatay’a geldiğini hatırlatarak, o günden bu yana ilimizin son derece modernleştiğini ve modernleşme gerçekleşirken de ilin tarihi değerlerinin korunduğunu görmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti.Lüksemburg Ankara Büyükelçisi Arlette Conzemius da, ilimize ilk defa geldiğini ve Hatay’ı görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.Konuklarına ilimiz hakkında bilgi veren Vali Lekesiz, ilimizde tarihi ve kültürel değerlerin korunmasına büyük önem verdiklerini, bu değere sahip yaklaşık 850 yapının korunması ve yeniden ayağa kaldırılması için restorasyon çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
 
 
Binlerce yıllık yerleşim yeri olan Hatay’ın, insanlığın ortak tarihinin yaşandığı bir il olduğunu ifade eden Lekesiz, ‘Bunun da beraberinde getirdiği toplumsal hoşgörü ve kültürel çeşitlilik mevcut. Burada farklı dinler, diller, etnik kökenler barış, uyum ve hoşgörü içerisinde yaşıyorlar. Onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış olmanın beraberinde getirdiği çok zengin bir kültür mirası var.’ dedi.Hatay’ın, Türkiye’nin değerlerine değer katan bir il olduğu da ifade eden Lekesiz, ilimizin pek çok göstergede kimisinde 1 sırada, kimisinde 2., kimisinde 3. ve 4.sırada yer aldığını kaydetti. Vali Lekesiz, günün anısına konuklarına Hatay türkülerinden oluşan CD hediye etti.