ÇADIR KENTTE BAYRAMLAŞMA

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ülkesini terk ederek Türkiye'ye sığınan ve Reyhanlı ilçesinde kurulan geçici çadır kente yerleştirilen Suriyelilerle bayramlaştı.
ÇADIR KENTTE BAYRAMLAŞMA
  Lekesiz, Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ile Hac Konaklama Tesisleri'nde oluşturulan geçici çadır kentte kalan Suriyelileri ziyaret etti.
     Suriyelilerle tek tek bayramlaşan ve çocuklara çeşitli hediyeler veren Lekesiz, daha sonra çadır kent içerisinde Suriyelilerle toplantı yaptı.
     Ramazanın ardından bayrama erişmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Lekesiz, bu kapsamda Suriyelilerin bayram sevincine ortak olmak için geçici çadır kentte geldiklerini söyledi.

     Bayramların dargınlıkların, küslüklerin unutulduğu çok özel günler olduğunu belirten Lekesiz, ''Bayramlar büyülü bir atmosferin yaşandığı çok müstesna günlerdir. Sizlerin bayram sevincine ortak olmak için buradayız. İhtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılamak, sizleri burada güzel bir şekilde misafir etmek için çaba gösteriyoruz. Mutlaka dertleriniz sıkıntılarınız vardır. Elimizden geldiğince bunları çözmeye, sizleri mutlu etmeye çalışıyoruz'' diye konuştu.
     Kaymakam Yusuf Güler de dost ve kardeş Suriyelilerin bayramını kutladığını, onların bayramlarını en iyi şekilde geçirmeleri için gayret gösterdiklerini vurguladı.
     İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu ise memleketlerinden, şehirlerinden uzakta bayram geçiren Suriyelilerin bir gün mükafatla ödüllendirilmesi, yaşadıkları sıkıntıların son bulması için dua ettiklerini belirtti.
     Çadır kentte kalanların sorunlarını dinleyen Lekesiz ve beraberindekiler, Yayladağı ilçesinde bulunan geçici çadır kentleri de ziyaret etti.
 
     
     -TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR-
    
     Eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaklaşık 2,5 aydan bu yana çadır kentte kalan Hamza El Haci, bayramın. ailesinden ve ülkesinden uzakta olmaları nedeniyle hüzünlü geçtiğini söyledi.
     Türk halkının kendilerine sahip çıkarak kucak açtığını ve kalacak bir yer verdiğini belirten Haci, ''Türkiye'ye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyoruz. O bizi tuttu, ayağa kaldırdı. Bizlere sahip çıktı. Onun sayesinde Türkiye bize kucak açtı. Bu bayram ülkemizden uzakta olduğumuz için üzgünüz. Ancak buna da şükür. Allah Başbakan Erdoğan'ı korusun'' dedi.
     Çadır kentte 2,5 aydan bu yana kalan Heysem Baki de bu bayramı buruk geçirdiklerini, ailesinden birçok kişinin Suriye'de olduğunu vurguladı.
     Ülkesindeki olaylar nedeniyle kardeşi ve dayısını kaybettiğini dile getiren Baki, ''Türkiye bize kucak açtı, bağrına bastı. Çadır kentte tüm ihtiyaçlarımız karşılanıyor. Ülkemizden uzakta bayram geçirdiğimiz için hüzünlüyüz. Ancak Türkiye'nin gösterdiği ilgi nedeniyle mutluyuz'' diye konuştu.
     Bu arada, valilik tarafından Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı ilçelerinde bulunan çadır kentlerde kalan Suriyeli kadın ve çocukların bayram alışverişine götürüldüğü ve istedikleri kıyafetleri aldığı öğrenildi.
     Yetkililer, çadır kentlerde Suriyelilerin damak zevkine uygun olarak bayram süresince baklava ikramının yapıldığını da bildirdi.
ÇADIR KENTTE BAYRAMLAŞMA haberi 05 Eyl 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  196020 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle