ÇADIR KENTTE KALAN SURİYELİLER İÇİN EĞİTİM ÇALIŞMALARI

SURİYE'DEKİ OLAYLAR -HATAY VALİ YARDIMCISI MARDİNLİ: -''KENTİMİZDE BULUNAN 5 ÇADIR KENTTE KALAN SURİYELİLER İÇİN KUAFÖRDEN HALK EĞİTİM MERKEZİ KURSLARINA, SATRANÇ, BASKETBOL, VOLEYBOL ETKİNLİKLERİNDEN AÇIK HAVA SİNEMA SİSTEMİNE KADAR HER TÜRLÜ AYRINTI DÜŞÜNÜLÜYOR'' -''ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ÇADIR KENTTE BULUNAN OKUMA ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMA YAPILACAK''
ÇADIR KENTTE KALAN SURİYELİLER İÇİN EĞİTİM ÇALIŞMALARI
 - Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, ülkesini terk ederek Türkiye'ye sığınan ve Hatay'da Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı ilçelerinde kurulan çadır kentte kalan Suriyeliler için kuaförden halk eğitim merkezi kurslarına, satranç, basketbol, voleybol etkinliklerinden açık hava sinema sistemine kadar her türlü ayrıntının düşünüldüğünü söyledi.
     Mardinli, Altınözü ilçesine bağlı Boynuyoğun köyünde bulunan geçici çadır kentte, Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için sağlanan imkanlar hakkında bilgi verdi.
     Suriye'de olayların artmasıyla Türkiye'ye gelişlerin arttığını, toplam 18 bin 39 kişinin geldiğini, bunların 10 bin 625'inin ise kendi istekleriyle ülkelerine geri döndüğünü vurgulayan Mardinli, şu an itibarıyla 5 çadır kentte 7 bin 414 kişinin insani gerekçelerle geçici olarak misafir edildiğini belirtti.
     Toplam 2 bin 456 çadırda kalan Suriyelilerden 47'sinin hastanelerde bulunduğunu ve bunların 5'inin ateşli silahla yaralama, 22'sinin ise refakatçi olduğunu belirten Mardinli, çadır kentte kalanların yüzde 80'ini kadın ve çocukların oluşturduğunu söyledi.
          
     Çadır yerleşiminde aile durumunu gözeterek, çadır kentler arası aile ve akraba nakline izin verildiğini, ayrıca çarşı izinlerinin de bulunduğunu dile getiren Mardinli, şöyle devam etti:
     ''Kentimizde bulunan 5 çadır kentte kalan Suriyeliler için kuaförden halk eğitim merkezi kurslarına, satranç, basketbol ve voleybol etkinliklerinden açık hava sinema sistemine kadar her türlü ayrıntıyı düşünüyoruz. Suriyeli misafirlerimizin ihtiyaçları giderebilmek, taleplerini karşılayabilmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Kızılay tarafından oluşturulan çadır kentlerde, televizyon izleme yerlerinin yanı sıra misafirlerimizin çamaşırlarını yıkayabilmeleri için de makineler var. Seyyar banyo ve tuvaletlerin yanı sıra ankesörlü telefonlar da çadır kentlerde mevcut. Misafirlerimizin yakınlarıyla görüşebilmeleri için onlara ücretsiz telefon kartı da veriliyor. Ayrıca, her çadır kentte 15'er kişilik temizlik görevlileri var. Boynuyoğun köyündeki çadırımızda 50 yataklı sahra hastanesi de bulunuyor. Misafirlerimizin burada hastalıklarının tedavisi yapılıyor. Gerek duyulursa üniversite hastanelerine de sevk yapılıyor. Çadır kentlerimizde her ayrıntıyı düşünüyoruz. Bu kapsamda kadın, erkek tercümanların yanı sıra din görevlileri de bulunuyor.''

     
     -PSİKOLOJİK SORUNU OLANLARA DESTEK-
    
     Yaşadıkları olaylar nedeniyle psikolojik sorun yaşayan ve travma geçirenlere yönelik olarak da psikolog ve sosyal çalışmacıların da bulunduğunu vurgulayan Mardinli, bunların Suriyelilerle görüşerek, yaşadıkları kötü günleri unutturmaya çalıştığını söyledi.
     Çocuklara yönelik stres, öfke, kendine güven gibi konularda da eğitimler verildiğini ifade eden Mardinli, çadırlarda ayrıca, danışma ve talep iletme noktalarının da bulunduğunu belirtti.
     Mardinli, misafirlerin en iyi şekilde vakit geçirebilmeleri için Türkçe dil kursu ile ebru, Kur'an-ı Kerim, ilk yardım kurslarıyla Suriyeli çocuklardan da halk oyunları ve koro ekiplerinin de oluşturulduğunu bildirdi. Reyhanlı ilçesinde bulunan çadır kentte misafirler için moral gecesinin de yapıldığını vurgulayan Mardinli, Türkiye'ye sığınan Suriyelileri en iyi şekilde ağırlamaya çalıştıklarını ifade etti.
     Mardinli, üç öğün yemeğin yanı sıra sürekli hizmet veren çay kahve makinesinin bulunduğu çadır kentlerde, 24 saat esasına göre hizmet veren tam donanımlı ambulansın da hazır olarak bekletildiğini söyledi. Çadır kentlerdeki çöplerin görevliler tarafından sürekli alındığını, sahaların haşaratlara karşı ilaçlandığını vurgulayan Mardinli, ayrıca, yaşlı ve engellilere tekerlekli sandalye, görme bozukluğu olanlara da muayenelerinin yapılarak gözlük verildiğini belirtti.
            
   
     -EĞİTİM ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARLA İLGİLİ ÇALIŞMA-
    
     Çadır kentlere geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığından bir heyetin gelerek incelemelerde bulunduğunu ifade eden Mardinli, ''Önümüzdeki günlerde çadır kentte bulunan okuma çağındaki çocuklarla ilgili bir çalışma yapılacak. Amacımız, eğitim çağındaki çocukların okullarına devam edebilmesi. Bu konuda da gerekli çalışmalar kısa sürede gerçekleşecek'' diye konuştu.
     Bilgilendirme toplantısının ardından, çadır kent temsilcileri de sorunları ve talepleriyle ilgili basın mensuplarına açıklamada bulundu.
     Suriye'ye bir an önce demokrasinin gelmesini isteyen temsilciler, her ihtiyaçları karşılanan Türkiye'de mutlu olduklarını, ancak bir an önce olayların biterek evlerine, vatanlarına dönmeyi umut ettiklerini kaydetti.
     Basın mensuplarının görüntü ve fotoğraf almasına izin verilmeyen bilgilendirme toplantısından sonra Suriyelilerin kaldığı çadır kent gazetecilere açıldı.
     Çadır kentte kalanlar, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad aleyhine slogan atarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.