ÇALIŞKAN GREVDEKİ İSDEMİR İŞÇİLERİNİ ZİYARET ETTİ

Saadet Partisi GİK Üyesi ve Hatay İl Başkanı Necmettin ÇALIŞKAN İskenderun Demir Çelik fabrikalarında greve devam eden işçileri ziyaret etti.

ÇALIŞKAN GREVDEKİ İSDEMİR İŞÇİLERİNİ ZİYARET ETTİ
Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Ali Cengiz GÜL ve Çelik İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Metin ÖNDER, Necmettin ÇALIŞKAN' ı grev çadırında karşıladı ve ziyaretlerinden dolayı memnun olduklarını belirtti. Ali Cengiz GÜL yaptığı konuşmada " Hakkı için mücadele etmeyenler önce itibarlarını sonra şereflerini kaybeder. İşçiyi, memuru, emekliyi en fazla memnun eden hükümet Erbakan hükümetidir. Allah ondan razı olsun. Diğer hükümetler hep işvereni, sermaye babalarını memnun ettiler. AKP hükümeti de aynı tavırları sürdürüyor. Basına bile etki ediyorlar, buraya gelip bizi ziyaret eden, haber oluşturan basın buradan ayrılınca olayı ört pas ediyor ve haber yapmıyor. Yani basın da sermayenin tekeli altında asli görevini yapmıyorlar, yapamıyorlar. İDÇ özelleştirildiğinde bizden yüzde 42 maaş indirimi talep ettiler, kazanınca gereğini yapıp hakkınızı ödeyeceğiz dediler. Şimdi yüzde 40 zam istiyoruz enflasyonun üzerinde bu kadar zam istenir mi diyorlar. Grevimizi engellemeye çalıştılar. Ustabaşlarını kandırmaya çalıştılar.  Grev yerinin yanındaki tuvaleti bile kullanmayalım diye kapattılar. Ama biz kararımızdan vazgeçmeyeceğiz." dedi.Saadet Partisi GİK Üyesi ve Hatay İl Başkanı Necmettin ÇALIŞKAN yaptığı konuşmada, "Ramazan gününde bu asla kabul edilebilir bir olay değil. Bütün arkadaşlar güç ve kuvvet diliyoruz. Burada tahrik etmek amacıyla değil, haklı olduklarını bildiğimiz için buradayız. Arkadaşlar zarar eden değil kâr eden bir fabrikadan haklarını istiyorlar.
  
 Bu fabrika kazanıyorsa işçiye hakkını vermelidir. Erdemir’in işverenleri de aynı "OYAK". Ancak OYAK'ın burada farklı haksız tutumu var. İsdemir' de 2000 – 2.500  TL alan işçi Erdemir' de 5-6 bin TL maaş alıyor. Baba evlatları arasında ayrım yapmamalıdır. Zaten bu özelleştirme başından yanlıştı.  Saadet Partisi olarak stratejik tesislerin özelleştirilmesine karşıyız. Özelleştir Kurtul" mantığı ülkemize dayatılmış bir modeldir. İsdemir Özelleştirilmemesi gereken, sadece Hatay'ın değil Dünyanın gözbebeği bir kuruluştur. Ürettiği ürünlerin önemi açısından çok önemlidir. İsdemir yönetimi ve hükümet bir daha kararı gözden geçirmeli ve gerekirse hükümet bu durumu çözmelidir. İşçi işverenin kucağına atılmıştır. İşçinin hakkı teslim edilmelidir. Sebepsiz yere işten çıkarmalarda olmuştur. Bu asla tasvip etmediğimiz bir durumdur. İnsanın gücü bitince kapı önüne konulmamalıdır. Bu vahşi kapitalizmin ürünüdür. İş garantisi’de olmalıdır diyen Çalışkan  “İşçilerin büyük çoğunluğu sağlık problemleriyle karşı karşıyadır. Bu yüzden işletme işçinin işine son veremez. Hükümet bu duruma engel olmalıdır. Hep ezilen işçi oluyor. Bu adaletsiz bir durumdur. Bu durumun düzeltilmesine Saadet Partisi olarak her türlü desteği vermeye hazırız. İnsanlar ERBAKAN' la ERDOĞAN' nı karıştırıyor, Prof.Dr. Necmettin ERBAKAN hükümet olur olmaz en az yüzde 50 zam yaparak işçinin, emekçinin, memurun yanında olduğunu göstermiştir. Ancak Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN her zaman işverenin, vahşi kapitalizmin yanında olmuştur. Bu konuda basının tutumu da yanlıştır. Basın doğruların peşinde olmalıdır. Ne hikmetse hiç bir basın kuruluşunda haber yapılmıyor. Onları da doğruyu görmeye ve hakkı savunmaya davet ediyoruz” dedi.Ziyarette Saadet Partisi İl Müfettişi Mustafa EĞE, Antakya İlçe Başkanı Nurettin HOCAOĞLU, Defne İlçe Başkanı Selami ÇEKİÇ, İskenderun İlçe Başkanı Halil İbrahim ÇELİK, İl yönetim Kurulu Üyelerinden Fahri Serdar ÖZAL ve Cansuyu Hatay temsilcisi Abdülhadi BÜK'de katıldı.