ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI DİNÇER HATAY'DA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, bir kentin dünya genelinde adından söz ettirmesi için ulusal ve uluslararası ilişkilerdeki etkinliğinin önemli bir yer tuttuğunu belirterek, ''İşte Hatay öyle bir kent'' dedi.
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI DİNÇER HATAY'DA
   Dinçer, bazı ziyaretlerin yanı sıra ''Mesleki Eğitim Çalıştayı''na katılmak amacıyla bulunduğu Hatay'da Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'i ziyaret etti.
     Bakan Dinçer ziyarette, tarihi ve doğal güzelliklere sahip kentte, farklı kültürlerin birarada barış ve hoşgörü içinde yaşadığını, bunun dünyaya örnek gösterilmesi gerektiğini söyledi.
     Daha önceleri de Hatay'a öğretim üyesi olduğu dönemlerde gelerek 3-4 gün inceleme fırsatı bulduğunu anımsatan Dinçer, şöyle dedi:
     '''Bir kentin dünya genelinde adından söz ettirmesi için ulusal ve uluslararası ilişkilerdeki etkinliği önemli bir yer tutar. İşte Hatay öyle bir kent. Üniversitede görevli iken Türkiye'nin farklı illerini ziyaret ederek, tarihi mekanlarını ve geleneksel özelliklerini araştırırdım. Son zamanlarda buna zaman ayıramıyorum. Ama Hatay'a daha önce geldiğimde kentin zenginliklerine hayran kalmıştım. Özellikle tarihi geçmişinin yanı sıra farklı din ve kültürlerin birarada barış içinde yaşamaları benim büyük ilgimi çekmişti. Uluslararası ilişkilerde Hatay coğrafi olarak hassas bir noktada. Bu potansiyeli iyi değerlendirmek gerekir. Kitapçık ve broşürlerle kentin dinamiklerini tanıtmak gerekir.''
 

     
     -MUĞLA'DA SGK İL MÜDÜRÜNÜN ÖLDÜRÜLMESİ-
    
     Dinçer, bir gazetecinin ''Sosyal Güvenlik Kurumu Muğla İl Müdürü Naci Şahin'in makam odasında bir çalışan tarafından öldürülmesinde güvenlik zafiyeti var mıydı?'' sorusunu şöyle yanıtladı:
     ''Gerçekten çok üzüntü verici bir olay yaşadık. Keşke yaşanmamış olsaydı. Bir değil, 2 çalışanımızı kaybettik. Beklenmedik bir olay olduğu için orada güvenlik zafiyeti olduğunu söylemek pek doğru olmaz. Dileğimiz bir daha böyle olayların yaşanmamasıdır.''
 

     
     -HATAY'IN ENLERİ-
    
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay'ın 3 semavi dini bünyesinde barındıran barış ve hoşgörü kenti olduğunu belirtti.
     Dünyada ilk mağara kilisesinin Antakya'da yapıldığını dile getiren Lekesiz, şunları kaydetti:
     ''Hz. İsa'ya inananlara ilk 'Hristiyan' adı St Pierre Mağara Kilisesi'nde verildi. Anadolu'nun ilk Camisi Habib-i Neccar burada. Dünyanın ilk ışıklandırılmış caddesi kentimizde. Düşmana ilk kurşun Dörtyol ilçemizde sıkıldı. Demir-çelik üretiminde Türkiye'de birinci konumdayız. Türkiye'de en büyük 500 işletme içinde 13'ü kentimizde. Toplam yaş sebze ve meyve üretimi ve ihracatında Türkiye'de ikinci konumdayız. Uluslararası taşımacılıkta İstanbul'dan sonra en fazla filoya sahip konumdayız. Bu zenginliğimizi iyi bir şekilde ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmaya çaba gösteriyoruz.''
     Vali Lekesiz, Bakan Dinçer'e üzerinde 3 semavi dinin sembollerinin bulunduğu bir tabakla, Hatay'ı tanıtan bir kitap hediye etti.
     Bakan Dinçer, daha sonra Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaşı da makamında ziyaret etti.