Camiler ve Din Görevlileri Haftası

 İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, camilerin insanların birbiriyle kaynaşmaları ve bütünleşmeleri yönünde önemli bir fonksiyona sahip olduğunu söyledi.
Camiler ve Din Görevlileri Haftası
   Sinanoğlu, 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlamaları kapsamında Habib-i Neccar Camisinde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, bu haftanın kutlanması fikrinin bir ihtiyaçtan ortaya çıktığını, hafta boyunca bütün teşkilatın çeşitli sosyal etkinlikler düzenleyeceğini ifade etti.
     Birlik ve beraberliğin sembolü olan camilerin fert hayatındaki yerini ve önemini ortaya koymak amacıyla bu tür etkinliklerin düzenlendiğini belirten Sinanoğlu, yeni yetişen neslin üzerinde cami ve mescitler hakkında kalıcı iz bırakabilmek için, 1986 yılından beri ekim ayının ilk haftasının ''Camiler ve Din Görevlileri Haftası'' olarak kutlandığını kaydetti.

     Sinanoğlu şöyle devam etti:
     ''Başlangıcından bu güne kadar cami ve mescitler İslam toplumlarında ortak sağduyunun, dindarlık bilincinin oluşumu, insanların ruhen temizlenmeleri, hayatlarında istikamet kazanmaları, birbiriyle kaynaşmaları ve bütünleşmeleri yönünde önemli fonksiyonlar icra etmişlerdir. Camiler tarihin her döneminde irşat ve tebliğin merkezi olmuşlardır. Camiler çevresine estetik güzellik kazandıran görüntüsüyle manevi değerler kazandıran işleviyle, şerefelerden yükselen ezan sesiyle çok önemli bir misyonu yerine getiren kutsal mekanlardır.''
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, camiler ve din görevlilerin sosyal hayatta çok önemli bir yere sahip olduğunu bu yüzden din görevlilerinin her konuda bilgi sahibi donanımlı bireyle olması gerektiğini söyledi.
     Tarihten bu güne kadar din görevlilerin her zaman önemli bir misyon üstlendiğini belirten Savaş, ''Kurtuluş Savaşı'nda din görevlilerinin halkın bilinçlenmesinde önemli bir rol oynamıştı. Yeni neslin yetişmesinde de din görevlilerinin çok önemli bir yeri olacak. Bu haftanın barı ve kardeşliğin hüküm sürmesi ve devam etmesine vesile olmasını diliyorum'' diye konuştu.
     Açılış konuşmalarının ardından, Sinanoğlu, Başkan Savaş'a camilerin tadilatı, döşenmesi ve temizlenmesi konusundaki desteklerinde dolayı bir plaket verdi.
     Sinanoğlu, camiler ve Kur'an kurslarının açılmasında ve desteklenmesinde emeği geçen 12 kişiye teşekkür belgesi takdim etti.