Çanakkale 1915 Gezicİ Müzesi Antakya da

Çanakkale'den Anadolu'ya projesi kapsamında yola çıkan ''Çanakkale 1915 Gezici Müzesi'', Hatay'da ziyarete açıldı.
Çanakkale 1915 Gezicİ Müzesi Antakya da
 Çanakkaleli yerel tarih araştırmacısı Ahmet Uslu'nun hazırladığı proje kapsamında kente gelen gezici müze, Hatay Valiliği, Antakya Belediye Başkanlığı, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği'nin (HESOB) katkılarıyla kapılarını Hataylılara açtı.
     Vali Ürgen Alanı'nda ziyarete açılan gezici müzede, Çanakkale Savaşı'nı anlatan tablolar, siper görüntüleri, savaşta kullanılan kılıçlar, silahlar ve mermiler sergileniyor.
     Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, açılışta yaptığı konuşmada, o günün şartlarında yetişmiş ve okumuş nüfusun büyük kısmının Çanakkale Savaşı'nda yaşamını yitirdiğini belirterek, Çanakkale Savaşı'nın insanlık ve Türk tarihinin en önemli dönüm noktası olduğunu söyledi.
     Doğan, Çanakkale Savaşı'nda 250 bin şehit verildiğini anımsatarak, düşmana karşı büyük bir mücadele veren ve ülkenin kurtuluşu için şehit düşen askerlerin hiçbir zaman unutulmayacağını ve minnetle anılacağını ifade etti.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da müzenin tüm çocuklar ve gençler tarafından ders alınarak gezilmesi gerektiğini vurgulayarak, ''Bu müzeyi gezen herkes o günlere dönüp Çanakkale Savaşı'nın ne kadar zor şartlarda kazanıldığını görmelidir. Herkes buradan ders çıkarmalı'' dedi.
     Müzesi sorumlusu Serdar Bandır ise 18 Mart 2010 tarihinde Çanakkaleli tarih araştırmacısı Ahmet Uslu tarafından hazırlanan ve 'Şehitler Diyarından Anadolu'ya' sloganıyla yola çıkan Çanakkale 1915 Gezici Müzesi'nin iki önemli amacı olduğunu kaydetti.
     Bandır, amaçlarından birinin Çanakkale'ye gidemeyen insanlara ulaşmak, diğerinin de 96 yıl önce Çanakkale'de yaşanan milli birlik ve beraberliği tüm ülkeye yaymak olduğunu bildirerek, bu amaçlarla çıktıkları yolda çok sayıda ile ve ilçeyi ziyaret ettiklerini dile getirdi.
     Projenin 15 Mart 2015 tarihine kadar süreceğini anlatan Bandır, hedeflerinin bu süre zarfında 81 il ve tüm ilçeleri ziyaret etmek olduğunu sözlerine ekledi.
     Çanakkale Savaşı'nı anlatan tablolar, mermiler, siper görüntüleri, kılıçlar ve silahların sergilendiği, anahtarlıklar, çakmaklar, rozet ve kitaplarında satışa sunulduğu müzenin, 5 gün boyunca Hatay'da açık kalacağı öğrenildi.