Çanakkale 1915 Gezici Müzesi Dörtyol'da

Çanakkale'den Anadolu'ya projesi kapsamında yola çıkan ''Çanakkale 1915 Gezici Müzesi'', Dörtyol'da ziyarete açıldı.
Çanakkale 1915 Gezici Müzesi Dörtyol'da
Çanakkaleli yerel tarih araştırmacısı Ahmet Uslu tarafından hazırlanan Çanakkale 1915 Gezici Müzesi projesi kapsamında, Belen'den sonra Dörtyol'a gelen gezici müze, Hükümet konağı önünde ziyaretçilere kapılarını açtı.
     Çanakkale Savaşı'nı anlatan tablo, mermi, siper görüntüleri, kılıç ve silah gibi yaklaşık 4 bin görsel malzeme sergilendiği müzenin açılışını yapan Kaymakam Hasan Özyiğit, Çanakkale'de, Türkiye'nin bağımsızlık destanının yazıldığını belirterek, ''Bu dünyaya örnek destanın iyi bir şekilde herkese anlatılması gerekiyor. Müzenin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum'' dedi.
     Müze sorumlusu Serdar Bandır da Çanakkale Valiliği tarafından organize edilen etkinlik çerçevesinde, 18 Mart 2010'da yola çıkan tırın, 37 il ve 200'ün üzerinde ilçeye gittiğini vurgulayarak, ''Müze gezisi Çanakkale Savaşları'nın 100. yıl dönümü olan 18 Mart 2015'e kadar sürecek. Hedefimiz tüm Türkiye'yi gezmek'' diye konuştu.
     Belediye Başkanı Fadıl Keskin ise müzede şanlı tarihimizin altın sayfalarından biri olan Çanakkale zaferinin nasıl kazanıldığının görsel mirasının bulunduğunu vurgulayarak, savaşlarda kullanılan tüm materyallerin müzede bulunduğunu ve özellikle öğrencilerin bu müzemizden istifade edeceğini ifade etti.
     Müzenin 3 gün süresince ziyaretçilere açık olacağı öğrenildi.
     Törene İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Marangoz, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ferdi Kızılca, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Erdal ile çok sayıda vatandaş katıldı.