ÇANAKKALE SAVAŞLARI MİLLETİMİZİN KADERİNİ VE DÜNYA TARİHİNİN AKIŞINI DEĞİŞTİRDİ

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Çanakkale Savaşlarının milletin kaderini ve dünya tarihinin akışını değiştirmesi açısından önemli olduğunu belirtti.
ÇANAKKALE SAVAŞLARI MİLLETİMİZİN KADERİNİ VE DÜNYA TARİHİNİN AKIŞINI DEĞİŞTİRDİ
 Lekesiz, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Çanakkale Savaşları ve Türk milletinin binlerce şehit vererek elde ettiği zaferin simgesi olan 18 Mart tarihinin, vatan topraklarını koruma ve savunma, vatan uğrunda çekinmeden canlarını ortaya koyan şehitleri anma adına çok önemli bir gün olduğunu kaydetti.
     18 Mart 1915?te kazanılan Deniz Zaferi'nin, Çanakkale?yi denizden geçmeyi hedefleyenleri hayal kırıklığına uğrattığını ifade eden Lekesiz, Türk askerinin elindeki kısıtlı imkanlara karşın, dünyanın büyük güçlerini denizde bozguna uğrattığını belirtti.
     Çanakkale Savaşları ile birlikte tüm dünyanın, Mustafa Kemal gibi üstün yetenekli büyük bir komutanı tanıdığını vurgulayan Lekesiz, açıklamasında şunlara yer verdi:
     '' Mustafa Kemal?in Çanakkale'deki başarılarını gören Türk ulusu, Kurtuluş Savaşı sırasında onun çevresinde birleşmiş, yurdunu, bağımsızlığını, birlik ve bütünlüğünü korumak için verdiği mücadeleyle yeni bir destan daha yazmıştır. Cumhuriyetimizi ve bağımsızlığımızı, Çanakkale'de ve Kurtuluş Savaşı'nda yurdunu savunmak uğruna şehit olanlara borçluyuz. Çanakkale Savaşları, milletimizin kaderini ve dünya tarihinin akışını değiştirdi.''
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, Çanakkale Zaferi'nin, şanlı tarihimizi taçlandıran olaylar arasında müstesna bir yere sahip olduğunu kaydetti.
 
Çanakkale Savaşı'nın, Türk milletinin tarih boyunca karşılaştığı en büyük ve en zorlu sınavlardan biri olduğunu ifade eden Savaş, bir yılı aşkın süre devam eden savaş sonucunda düşmanlara karşı tarihte emsaline az rastlanan büyük bir zaferin kazanıldığını belirtti.
     Savaş, Çanakkale'de yaşananların, vatan sevgisinin ve milli değerlere bağlılığın güzel bir örneği olduğunu kaydetti.
     Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği (HASİAD) Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz ise, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin, Türk milletinin destanlaşan mücadelesi olduğunu ifade etti.