CANAKKALE ZAFERI'NIN 97. YILI HATAY DA KUTLANDI

Hatay'da, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 97. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, 4 şehit ailesi ile 4 gaziye Devlet Övünç Madalyası verildi.
CANAKKALE ZAFERI'NIN 97. YILI HATAY DA KUTLANDI
  İlk olarak Hatay Şehitliği'nde yapılan programda, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz ile Garnizon Komutanı Albay Mehmet Semih Erdoğan, şehitlik anıtına çelenk koydu.
     Üç pare silah atışı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden programda, şehitlik defterini imzalayan Vali Lekesiz, şehitlerin anısını sonsuza kadar yaşatacaklarını söyledi.
     Vali Lekesiz ve beraberindekiler daha sonra şehit mezarlarına çiçek bıraktı ve Kur'an-ı Kerim okudu. İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu da tüm şehitler için dua etti.
     Daha sonra Antakya Kültür Merkezi'nde devam eden programa katılan Vali Lekesiz, burada yaptığı konuşmada, Çanakkale destanının Türk tarihinin en şanlı zaferlerinden biri olduğunu belirterek, Türk tarihinin şanlı zaferlerle dolu olduğunu, bunlardan en önemlisi ve en çok ders alınması gerekenin de Çanakkale zaferi olduğunu ifade etti.
     Lekesiz, Çanakkale'de Türk askerinin düşmana karşı durduğunu anımsatarak, ''Çanakkale zaferinin Mehmet Akif Ersoy'un ''Safahat'' adlı eserinde destanlaştırıldığını kaydetti.
     Çanakkale'de Türk milletinin tarihinin yazıldığına dikkati çeken Lekesiz, şehitlerin kanlarıyla miras bıraktığı aziz emaneti her ne pahasına olursa olsun koruyacaklarını dile getirdi.
     Lekesiz'in, konuşmasının ardından öğretmen ve öğrenciler tarafından hazırlanan ''Çanakkale Geçilmez'' oratoryosu ile ''Tarih Utandı'' adlı tiyatro oyunu sahnelendi.
     Davetlilerin duygulu anlar yaşadığı oyundan sonra Vali Lekesiz, terör örgütüne yönelik sürdürülen mücadelede şehit olan Murat Bağatur, Fatih Yonca, Bekir Çelik ve Ayhan Say'ın aileleri ile gaziler Ali Köse, İhsan Öz, Mevlüt Çokbilgi ve Soner Osman Sayıl'a Devlet Övünç Madalyası ve Beratı verdi.
     Törene AK Parti Hatay milletvekilleri Adem Yeşildal, Orhan Karasayar, CHP Hatay milletvekilleri Mehmet Ali Ediboğlu, Hasan Akgöl, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Yazar, Antakya Belediye Başkan Vekili Aytaç Kınay, gaziler ve şehit yakınları katıldı.