Çanakkale Zaferi’nin 98. Yıldönümü

Çanakkale Zaferi’nin 98. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla  Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi.
Çanakkale Zaferi’nin 98. Yıldönümü
Törene, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ve eşi Hanımefendi Zehra Lekesiz, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, H.Bayram Türkoğlu ve Mevlüt Dudu, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Doğan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, kurum müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, gaziler, askerler, şehit yakınları ile vatandaşlar katıldı.Etkinlikte, 2.Hudut Alayı Komutan Yardımcısı P.Yrb. Erol Beyazıt, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Vali Lekesiz de yaptığı konuşmada, Çanakkale Zaferi’nin, milletimizin en parlak ve en büyük kahramanlıklarından biri olarak tarihte müstesna bir yere sahip olduğunu ifade ederek, ‘Milletimiz yokluk ve imkansızlıklara rağmen, yüksek bir ruh ve sarsılmaz bir inanç sayesinde kazandığı bu zaferle hem milli tarihimizi ve hem de dünya tarihini adeta yeniden şekillendirmiştir. Çanakkale’de bir kez daha görülmüştür ki, yeryüzündeki hiçbir silah, vatan ve millet sevgisine karşı muzaffer olamayacaktır.’ dedi.Bu zaferin tarihimiz için bir başka öneminin; İstiklal Mücadelemizin yapılabilmesine ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna öncülük etmesi olduğunu kaydeden Lekesiz, bu nedenle Çanakkale Zaferi’nin sadece geçmişimize ait bir başarı olarak değil, halen sürdürmekte olduğumuz kararlı ve onurlu medeniyet yürüyüşümüzün de en önemli ilham kaynaklarından biri olduğunu vurguladı.   Hiçbir milletin evladının, Yemen’e gönderdiğimiz Mehmetçiklerimiz gibi, onların şartlarında, onlar gibi savaşmadığını, destanların en dokunaklısını arkalarında bırakmadığını söyleyen Vali Lekesiz, ‘Ansiklopediler ‘Yemen’de ölen Türklerin sayısını tarih bilmiyor, öğrenmekten de korkuyor.’ diyor. Kimse ne bunların hikayesini yazdı, ne romanlara, ne şiirlere, ne tiyatrolara, ne de filmlere konu oldular. İşte bu, ölümün adeta kurtuluş olduğu Yemen şartlarında 1914’e girince, bu sefer Çanakkale patlak verdi. Var olmak, yok olmak mücadelesi. ‘Çanakkale geçilmez!” dedik. 253 bin şehit verdik. Biz Çanakkale’de dede-baba-torun olarak üç nesil birden çarpıştık, üç nesli bir arada kaybettik. Siperde dedenin kucağında torunu da şehit oldu.' diye konuştu.   
    

Bir milletin varlığını devam ettirebilmesinin, bağımsızlığını koruyabilmesine bağlı olduğunu kaydeden Vali Lekesiz, bağımsızlığını korumayı başaramayan milletlerin, tarihin derin girdaplarında yok olup gitmeye mahkum olduğunu, bunu çok iyi bilen ve özgürlüğünü her şeyin üstünde tutan aziz milletimizin bu uğurda tarih boyunca pek çok şehit ve gazi verdiğini kaydetti. Lekesiz şöyle devam etti: ‘Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bu destanın varış noktası olan Cumhuriyet, milletin her ferdinin fedakârlıkları sonucu kazanılan büyük bir zaferdir. Milletimiz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak, birlik ve beraberlik içerisinde, hoşgörüsünü, sağduyusunu kaybetmeden ilerleme yolunda sağlam adımlarla yürümeye devam edecektir.Sağlanan barış ve huzur ortamı sayesinde; eğitimden sağlığa, sanayileşmeden altyapıya, siyasetten ekonomiye her alanda önemli atılımlar gerçekleştirilmiştir. Bu sayede, bugün Türkiye Cumhuriyeti; köklü, büyük ve güçlü bir devlet olarak, laik, demokratik ve çağdaş yapısıyla pek çok ülke için örnek ve model durumuna gelmiştir. Demokrasimiz, temel kurum ve mekanizmalarıyla her geçen gün daha da olgunlaşarak, çoğulcu demokratik normlara uyum yönünde önemli mesafeler kat etmiştir. Gücümüzün, potansiyelimizin, birliğimizin, beraberliğimizin değerini hiçbir zaman unutmayalım. Bu topraklara ve tarihimize duyduğumuz derin sevgi ve bağlılık, birlikte oluşturacağımız mutlu ve müreffeh geleceğe olan güvenimiz, bizi birbirimize daha çok kenetliyor. Bu konuda Hatay ili olarak da hepimiz üzerimize düşen görev ve sorumluluğun farkındayız. Bu farkındalığın gereği olarak İlimizin her konuda gelişip kalkınması için büyük çaba sarf ediyoruz. Hedefimiz, ilimizi her konuda en üst sıralara taşımaktır.’ 

Ekinlikte, aziz şehitlerimizin yakınlarına ve kahraman gazilerimize Devlet Övünç Madalyası verildi. 

Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan 18 Mart Şehitleri Anma Günü Oratoryosu ise, salonda duygusal anların yaşanmasına vesile oldu. Vali Lekesiz ve il protokolü, etkinliğin ardından, Antakya Belediyesi tarafından şehit aileleri ve gazilerimiz onuruna verilen yemeğe katılarak, şehit yakınları ve gazilerimizle birlikte öğle yemeği yediler.