CEHENNEM KAYIKÇISI HARON

Mitolojide adı KHARON, ölenlerin ruhunu para karşılığında, Styx Nehri’nden geçirerek,yeraltı dünyasının kapılarına taşıyan kayıkçının adıdır.
CEHENNEM KAYIKÇISI HARON
.Haron ölülerdenbazılarını kayığına alıyor, bazılarını da  yalvarmalarına kulak asmadan kıyıd bırakıyordu. Kıyıdabırakılanlar öldüklerinde kendilerine dini tören yapılmayanlardı.Bunlar yeraltı tanrısı Hadesin yönetiminden önce yüzyıl ısdırap çekecek ve boşlukta dolaşacaklar.Antiochus IV döneminde, M.Ö.II.yüz yılda Antakya da yaygın bir veba salgını meydana gelir.Bu salgın aylarca sürer ve çok sayıda insan telef olur. O  dönemlerde Kahinlerin toplumun üzerinde büyük etkisi vardır.
Salgını durdurmak için, Leios adlı bir kahine danışılır. Kahin dağın üzerinden şehre bakan bir yere ilahlar için bir mask oyulmasını ve üzerine de ölümleri önleyecek sözler yazılması gerektiğini söyler. (yazılarzaman içinde silinerek kaybolmuş)Kahinlerin bu tavsiyesi üzerine,  İmparator Antiochus IV , Kentte yayılan salgının önleyeceği düşüncesiyle Kahinin dediği Mask’ın yapılmasını emreder.Belirlenen  yerde taş ustaları büyük bir kayayı oymaya başlar, ancak salgının durmasıyla  büst tamamlanamaz ve yarım  kalır.Tarihçi Malalas’a göre yapılan bu kabartma, çok sayıda insanın ölümüne  yol açan ve bir türlü durdurulamayan veba salgınını önlemek için ilahlar adına yapıldığını yazar.Habib Neccar dağı’nın Stauris  (Haç dağı) bölümünde,  St. Pierre Kilisesi’nin 200 m. Kuzeyinde bulunan ve başı bir örtü ile kapatılmış insan potresi şeklinde olan Haron, İşte o günden beri dağın yamacından Antakya şehrine bakar durur.

Zafer Sarı

 
CEHENNEM KAYIKÇISI HARON haberi 04 Eyl 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  35470 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle