CEMİL MERİÇ İN EVİNİN MÜZE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Yazar, şair, düşünür ve tarihçi Üstad Cemil Meriç’in Reyhanlı ilçemizde bulunan evinin Müze olması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.
CEMİL MERİÇ İN EVİNİN MÜZE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Konu ile ilgili olarak Valilik Makamı’nda düzenlenen ve Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ümmühan Eryurt ile diğer ilgililerin katıldığı toplantıda konu ile ilgili devam eden çalışmalar görüşüldü.  Vali Lekesiz, ilimizin bir çok zenginliği bünyesinde barındıran bunun yanı sıra düşünce dünyasına da çok ciddi katkılarda bulunan insanlar yetiştiren özel bir il olduğunu ifade ederek; ‘Şöyle geriye dönüp baktığımızda her biri bulunduğu  yüzyıla ışık tutan, insanları aydınlatan çok önemli değerleri görüyoruz. Bunlardan biri de Cemil Meriç’tir.
 
 Cemil Meriç,  20. yüzyılda ülkemizin yetiştirdiği en büyük düşünürlerden bir tanesidir.’ dedi.Lekesiz, ‘Hem bir vefanın gereği olarak hem de insanlığın barış, huzur, esenlik, güvenlik adına düşünce dünyasının daha geniş kitlelerle buluşabilmesi, özellikle genç kuşakların üstadı daha yakından tanıyabilmesi açısından, ‘2012-2013 Cemil Meriç’i Anma’ etkinliği düzenlenirken diğer taraftan da Reyhanlı ilçemizde doğduğu evi satın alarak restorasyonunu yapıp, ‘Cemil Meriç Kültür Evi’ ya da ‘Cemil Meriç Müzesi’ olarak hizmete koymayı planlıyoruz. Evi satın aldık. Bu toplantımızda söz konusu evin rölövesi, restitüsyon ve restorasyon projesi konusunu değerlendireceğiz ve buranın Kültür Evi ya da Müze olarak nasıl hizmet verebileceğine ilişkin hususları masaya yatıracağız.’ diye konuştu. Toplantı, konu ile ilgili sunum eşliğinde devam etti.