CEMİL MERİÇ YILI ETKİNLİKLERİ

Valiliğimizin koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve  (MKÜ) işbirliğinde düzenlenen ‘Cemil Meriç Yılı’ etkinliğinde, üstad Cemil Meriç’in yaşamı, kişiliği ve eserleri anlatıldı.
CEMİL MERİÇ YILI ETKİNLİKLERİ
Antakya Kültür Merkezi’nde  düzenlenen etkinliğe, Adalet Bakanı  Ergin,  Vali  Lekesiz, Hatay Milletvekilleri H. Bayram Türkoğlu ve Adem Yeşildal, merhum Cemil Meriç’in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı J.Albay Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İlçe Kaymakamları, iş dünyası, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.Etkinlikte konuşan  Vali Lekesiz, her milletin tarihinde, kültüründe, sanatında ve fikir hayatında etkili olmuş, yaşadığı topluma ve döneme damga vurmuş insanların mutlaka var olduğunu ifade ederek, ülkemiz ve ilimiz için çok önemli değerlerden biri olan Cemil Meriç’in de bizim fikir hayatımızın ve düşünce dünyamızın köşe taşlarından birisi olduğunu söyledi. Lekesiz, Türk düşünce hayatında silinmez izler bırakan mütefekkir, toplum bilimci ve tarihçi olan Cemil Meriç’in, gözleriyle değil ruhuyla gören, Doğu ve Batı’nın gerçek anlamını kavrayarak düşünce ve kültür dünyamıza apayrı bir perspektif açmış gerçek bir münevver olduğunu kaydederek, ‘Her düşünce tezatlarıyla bir bütündür diyen ve zıt fikirlere kulaklarımızı tıkamak, kendimizi hataya mahkum etmektir diyebilecek kadar cesaretle farklılıkların birlikteyken bir anlam kazandığını gözler önüne seren halkın içinden bir toplum bilimcidir. 21.yüzyıla taşacağı anlaşılan batılılaşma, çağdaşlaşma, uygarlık tartışmalarını yıllar öncesinden görerek genel anlamda insanlığın kurtuluş reçetesini kendine has üslubu içerisinde sonraki kuşaklara göstererek ufuk açan bir ideolog.
 
 Başka milletlere, başka düşünce ve duyma tarzlarına sonsuz bir merak besleyen Cemil Meriç, medeniyetlerin beşiği, sevgi ve hoşgörünün merkezi Hatay ilinin düşünce ve kültür dünyamıza hediye ettiği adeta bir mihenk taşıdır.’ diye konuştu.Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven de, ‘Bugün dolu dolu bir Cemil Meriç yılını yaşıyoruz. Reyhanlı’da onun adına yaptırılan okulu açtık. Burada da Meriç'in yaşamına dair 2012-2013 yılında yapılacak etkinlikleri öğrendik. Üstadın adını biz eğitim yıllarımızda duyamadık. Şimdi bu konuda önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor.’şeklinde konuştu. Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. H. Salih Güder ise, ‘20.yüzyılın en önemli düşün insanlarından birisi olan, gençlik dönemlerimizde eserlerini okuyarak büyüdüğümüz Cemil Meriç adına, gençlerimizi onun fikir dünyasına taşıyabilmek, ona kavuşturabilmek, ona olan susuzluğumuzu giderebilmek adına yapmış olduğumuz çalışmaları Sayın Valimizin himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliği halinde öğretim yılı boyunca kutlama yılı etkinliğinde geçirmeyi arzu ediyoruz.’dedi.Prof. Dr. Güder, ‘Cemil Meriç Yılı’ kapsamında düzenlenecek etkinlikler hakkında da katılımcılara bilgi verdi.Cemil Meriç’in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç de, Meriç ailesi hakkında bilgi vererek, babasının yaşamı ve kişiliği üzerine katılımcılarla sohbet etti. Prof.Dr. Ümit Meriç, ‘Türkiye Cemil Meriç’i seviyor. Türkiye ona sahip çıkıyor, onun adına yaptırılan eğitim kurumları, parklar, caddeler, kültür merkezleri bizlere gurur veriyor. Bu anlamda herkese teşekkür ederim.’ diye konuştu.İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek’in de bir konuşma yaptığı etkinlikte ayrıca MKÜ Cemil Meriç Düşünce ve Kültürel Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Eyyup Coşkun da üstadın hayatı ve kişiliği üzerine bir sunum gerçekleştirdi.Konuşmaların ardından Valimiz Sayın Lekesiz, Ümit Meriç’e plaket ve çiçek takdim etti. Daha sonra Cemil Meriç’in hayatından kesitler sunan fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.