CEMİL MERİÇ YILI ETKİNLİKLERİ

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen 2012-2013 Cemil Meriç Yılı etkinlikleri kapanış töreni Kültür Merkezi’nde yapıldı.
CEMİL MERİÇ YILI ETKİNLİKLERİ
Etkinlikte konuşan  Vali Lekesiz, üstad Cemil Meriç’in, kişiliği ve düşünce dünyamıza etkisi konusuna değindi. 
Lekesiz, ‘Binlerce yıllık bir medeniyetin mensubu olarak yaşamış bir milletin ahvadı olarak bizler, topraklarımızda yetişen büyük şahsiyetlerin birikimi ile geleceğimizi güçlü temeller üzerine inşa etmiş bir nesiliz. Bu güçlü temelin önemli köşe taşlarından biri olan merhum Cemil Meriç’in anısına düzenlenen bu programda sizlerin arasında olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.’ dedi.İlimizin, Akdeniz Bölgesi’nin en karakteristik özelliklerini taşıyan, en kadim uygarlıklara ev sahipliği yapmış bir il olduğunu ifade eden Lekesiz, ‘Pek çok zenginliğin olduğu ilimizde yetişen önemli değerlerimiz var. Bu değerli şahsiyetler eserleriyle geleceğimize ışık tutmuşlardır. 20. yüzyılın da en önemli şahsiyetlerinden biri şüphesiz Cemil Meriç’tir.’ dedi.Lekesiz, ‘Cemil Meriç; susan, mücadele etmeyen, kendi evinde oturan bir anlayışın hürmete layık olmadığını ifade eder. Mazlumun yanında olup çile çekmeyi, başkalarının eli üstünde tutulmaya yeğleyen bir asalet temsilcisidir. Batının gerçek yüzünü görmüş ve ‘Doğu’nun kendi aydınları’ eli ile mağdur edilmiş insanlarının elinden tutup kaldırılması mücadelesini omuzlarına yüklenmiştir.
 Bunu kimi zaman batı kökenli kelimelerin “Kamusumuz” üzerindeki tasallutu ile mücadele şeklinde ortaya koymuş; kimi zaman ise mağdur edilereksusturulmaya çalışılan bir milletin sesi olma celadetini sergileyerek sürdürmüştür. Fikri ifsad edilmiş, kendi toplumuna yabancı sırça köşk aydınlarının karşısında ‘hem bir büyük hakikatin sözcüsü olmayı, hem de bu hakikati gür bir sesle haykırmayı’ o köşklerde yaşamaya tercih etmiş düşünce namus sahibi bir entelektüeldir.’ diye konuştu.
 
 
 Lekesiz, ‘İlimizin bereketli topraklarının bağrından çıkarak, ülkemizin fikir ve edebiyat hayatına damga vurmuş merhum Cemil Meriç’i genç kuşaklara tanıtan bu etkinliği gerçekleştiren; başta üniversitemize ve onun değerli akademisyenlerine, Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve çalışanlarına, bu güne kadar bu çalışmanın çeşitli bölümlerinde yer alarak fikirlerini paylaşan yazar, şair ve düşünürlere ayrı ayrı teşekkür ederim. ’dedi. MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder de, Cemil Meriç’in bir mütefekkir, muallim, münekkit ve mütercim olduğunu vurgulayarak, ‘Her koşulda hak ve hakikati haykıran bir aydın olan Cemil Meriç ‘Bir çağın vicdanı olmak isterdim; daha doğrusu bir ülkenin, idrakimize vurulan zincirleri kırmak, yalanları yok etmek, Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmak isterdim. Muhteşem bir maziyi, daha muhteşem bir istikbale bağlayacak köprü olmak isterdim, kelimeden, sevgiden bir köprü’ sözleriyle ülkemizin vicdanı ve ruhu olmuştur.’ diye konuştu. İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek ise, Üstad Meriç’in hayatı ve kişiliği konusunda bilgi verirken Cemil Meriç Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Eyyup Coşkun da üstadı sinevizyon eşiğinde katılımcılara anlattı. Etkinlikte, lise öğrencileri arasında düzenlenen ‘Gençler Cemil Meriç’i Anlatıyor’ sunu yarışmasında, deneme yarışmasında, öğretmenler arası ‘Cemil Meriç’in Düşünce Dünyası’ konulu deneme yarışmasında dereceye girenlere ve jüri üyesi öğretmenlere, yazarlık atölyesinde görev yapan öğretim üyelerine ve eğitim alanlara başarı ve teşekkür belgeleri ile katılım belgeleri verildi. Etkinlikte Üstad Cemil Meriç’in kızı Ümit Meriç’e de bir plaket takdim edildi.