ÇEVRECİLERDEN ANADOLUYU VERMİYECEGİZ EYLEMİ

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şubesi Başkanı Abdullüh Öğünç, çevreye dikkat çekmek için ''Anadolu'yu vermeyeceğiz'' yürüyüşü başlattıklarını belirtti.
ÇEVRECİLERDEN ANADOLUYU VERMİYECEGİZ EYLEMİ
 Öğünç, yazılı açıklamasında, 81 ilde eylemin başladığını, ilk kafilenin Artvin'den 2 Nisan Cumartesi günü yola çıktığını, Hatay'da da eylemin 16 Nisan Cumartesi günü Samandağ ilçesinden başlayarak, Antakya, İskenderun, Dörtyol ve Erzin'de tamamlanacağını kaydetti.
     Yıllardır doğa yıkımına karşı köy ve kasabalarında mücadele veren Anadolu insanının, ilk kez tek yumruk olduğunu belirten Öğünç, şöyle devam etti:
     ''Çevre yıkımını bizzat yaşayan, ancak şimdiye kadar sadece kendi bölgelerindeki sivil platformlarda sesini duyuran insanlar, bir araya gelme kararı aldı. Dertlerini duyurabilmek için herkes birer birer yollara dökülüyor. Yaya ve at arabalarıyla başlayan bu yolculuk, her durakta yeni katılımlarla büyüyerek Ankara?da sonlanacak. İsteyen herkes, kurum ve siyaset kimliğini bir yana bırakmak kaydıyla katılabilir. Binlerce yıldır insan uygarlığının beşiği olan Anadolu, bugün eşi görülmemiş bir yıkımla karşı karşıya. Ancak dünya, bu büyük yıkımın farkında değil.''
     Oğünç, yürüyüşe sadece üyelerin değil, dileyen herkesin katılabileceğini belirterek, şunları kaydetti:
     ''Geçmişte dünyanın en önemli 5 gölünden biri olan Amik Gölü'nü kaybeden, tarihi roma köprüsünün yıkılmasını izlemekle yetinen Hatay halkının, paragözlere verecek ne bir Gölbaşı Gölü, ne bir ceylanı, nede Erzin'in kumsalı ve narenciyesi vardır. Bilinçlenmiş halkı ve örgütlenmiş STK'ları kesinlikle buna izin vermeyecektir.''