CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÜNAYDIN HATAY DA

Günaydın, partisinin Hatay il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, ilin AK Parti'nin uyguladığı dış politika nedeniyle son derece talihsiz bir süreç yaşadığını iddia etti.
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÜNAYDIN HATAY DA
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, "Bu memleket Alevisiyle, Sünnisiyle, Kürdüyle, Türküyle 76 milyonun eşit ve özgür bireyler olarak kardeşçe yaşayacağı bir memleket olmak zorundadır" dedi.Çözüm süreciyle ilgili gelişmelere değinen Günaydın, "1984 yılında Eruh  baskınıyla başlayan PKK terörünün bugün birdenbire bitmesi ve bin 500'e yakın PKK 'lının ülkeyi terk etmesinin nedenini sorgulamak bir aydın olarak hepimizin görevidir" dedi. İsrail 'in Mavi Marmara baskını nedeniyle Türkiye'den özür dilemesiyle ilgili sürecin de iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Günaydın, şunları söyledi: "İsrail 'ben tazminat ödeyeceğim, özür diliyorum ancak askerlerime yönelik soruşturma veya yargılama yapmam ve yaptırmam' diyor. Bu özür süreci nasıl bir ortamda gelişti- Türkiye  Cumhuriyetinin Başbakanına yaklaşık 1,5 yıldır randevu vermeyen Amerika'nın Başkanı doğrudan Recep Tayyip Erdoğan'a telefon ediyor. Telefona İsrail  Başbakanı'nı veriyor ve 'sizin ikinizin birlikte çalışmasına ihtiyacımız var' diyor.
 
PKK  ile sürdürülen gelişmeler, İsrail  ile Türkiye'nin beraberliğini sağlama çabası hangi amaca odaklanıyor. Bunu sormamız lazım."Günaydın, Suriye 'de Esed rejimine karşı yürütülen uluslararası hareketin El Kaide militanlarının öncülüğünde "vahşi bir katliama" dönüştüğünü ileri sürdü.Batılı emperyal güçlerin Türkiye'den çekilen PKK'yı, PYD ve PEJAK olarak Suriye'de ve Irak'ta kullanmak istediklerini savunan Günaydın, şöyle devam etti: "Dolayısıyla bize barış süreci diye anlatılan meselenin Abdullah Öcalan 'a 12 kanallı bir televizyon verme karşılığında ortaya çıkan bir yeni durum olmadığını herhalde hepimiz çok iyi biliyoruz. Bunun Ortadoğu'da yeni katliamlara, insanlık dramlarına neden olacak bir gelişme olduğundan şüphe duymuyoruz. Bu memleket Alevisiyle, Sünnisiyle, Kürdüyle Türküyle 76 milyonun eşit ve özgür bireyler olarak kardeşçe yaşayacağı bir memleket olmak zorundadır. Ama siz emperyalizmin amaçlarını bu topraklar üzerinden geliştirmeye çalışırsanız bu çabanın, barışın ve kardeşliğin yerini savaşların, gözyaşlarının ve yeni insanlık dramlarının alacağından hiç kuşku yoktur.