CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlunun iskendurun ziyareti

 İskenderun Belediyesi tarafından yaptırılan yeni itfaiye binası ile çeşitli tesislerin açılış ve temel atma törenine katılan Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en uzun sınır komşusunun Suriye olduğunu, iki ülke arasında düşmanlığın, çatışmanın olmaması gerektiğini vurguladı.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlunun iskendurun ziyareti
  Kılıçdaroğlu, bütün komşu ülkelerle barış içinde yaşanması gerektiğini, Mustafa Kemal Atatürk'ün ''zorunlu olmadıkça savaş bir cinayettir'' dediğini anımsatarak, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihinde, Osmanlı'nın tarihinde, ondan önceki tarihlerde, hiçbir padişah, hiçbir sultan, hiçbir cumhurbaşkanı, hiçbir başbakan Ortadoğu'ya, Arap dünyasına, Batı'nın sözleriyle seslenmemiştir. Kendi özgür irademizle seslenmişizdir. O nedenle kentimizde barış istiyoruz mutlu insanlar olsun diye, ülkemizde barış istiyoruz mutlu insanlar olsun diye, dünyada barış istiyoruz dünyada huzur olsun diye'' dedi.
     Atanmayan öğretmenlerin isteklerine de değinen Kılıçdaroğlu, ''Atanması yapılmayan öğretmenler bizim de yüreğimizi yakıyor. Kanayan bir yara gibi toplumsal yapımızı bozuyor. Huzursuzluk kaynağı. Eğer biz öğretmenle öğrenciyi buluşturamazsak o kutlu Türkiye'yi kuramayız. Atanmayan öğretmenler kavramını kabul etmiyoruz. Mezun olan bütün öğretmenlerimizin atanması gerekiyor'' diye konuştu.
     Kılıçdaroğlu, geçmişte CHP'ye yönelik ''sadece eleştirir, hiç öneri getirmez'' şeklinde yaklaşımlar olduğunu hatırlatarak, ''Yeni CHP''nin her alanda her soruna çözüm üreten bir parti haline geldiğini belirtti.
     Bir toplumda herkesi mutlu etmenin mümkün olmayacağına işaret eden Kılıçdaroğlu, ''Siz bu ülkede işçiyi, çiftçiyi, emekliyi, memuru, öğrenciyi, öğretmeni mutlu kılan halkça bir paylaşımı sağlarsanız, önce üretimi destekler, sonra halkça paylaşımı desteklerseniz buradan toplumun geniş kesimi mutlu olur. Ama bir kesim memnun olmaz. Şimdi memnun olanlar CHP'nin getireceği düzende memnun olmazlar. Onlar rantiyecidir, faizle geçinenlerdir, emek harcamayan, havadan para kazananlardır.
 
 Mustafa Kemal'in devrimlerini aynen sürdüreceğiz, çağdaş uygarlığa kadar. Hiç şüpheniz olmasın. Önce üreteceğiz, alın teri dökeceğiz. Sonra halkça bölüşeceğiz'' dedi.     
     30 yıldır ülkedeki terör sorununun çözülemediğini, çünkü hep bürokrat kafasıyla bu soruna bakıldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Askeri yolladık olmadı, polisi gönderdik, özel güvenliği gönderdik olmadı'' dedi.
     Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
     ''Binlerce insanımız hayatını kaybetti. Bu derdi çözmeyen, bunun sorumluluğu kime aittir diye sorsanız bunun tek bir cevabı var- Bunun temel sorumluluğu siyaset kurumuna aittir. Siyaset kurumu işin kolayına kaçıyor. 'Analar ağlamasın' diyor. Kardeşim elbette analar ağlamasın. Önümüzde hafta milletvekillerimiz TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek'e 'terör olayı nasıl sonlanır' diye bir rapor, dilekçe verecekler. Nasıl 4 siyasi parti anayasada bir araya geliyorsa, uzlaşıyorsa, terör konusunda da 4 siyasi parti niye bir araya gelmiyor, niye oturmuyor, niye konuşmuyor- Bizim isteğimiz bu analar ağlamasın. Ben söz veriyorum. Sözümün arkasında duracağım. Anaların ağlamaması için bizim projemiz var. Bizim projemizi beğenmiyorsanız siz onu getirin biz ona destek verelim.
     Biz Sivas'ın ötesine de geçiyoruz. Her tarafa gidiyoruz. Şimdi birileri Sivas'ın ötesine gidemiyor. Günah bende değil. Kendi ürettikleri politikalarda. Bizim amacımız şu; herkesin huzur ve barış içinde yaşadığı bir Türkiye. Dünyaya kafa tutan bir Türkiye. Türkiye'yi güçlü kılmanın yolu üretmekten, çalışmaktan geçer.''