CHP Hatay Milletvekili Akgöl HGC de düzenlediği basın toplantısı

 CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, kentte yaşanan taşkınla ilgili, ''Hükümetin biran evvel Hatay'ı afet bölgesi ilan etmesi lazım'' dedi.
CHP Hatay Milletvekili Akgöl HGC de düzenlediği basın toplantısı
  Akgöl, Hatay Gazeteciler Cemiyeti'nde (HGC) düzenlediği basın toplantısında, 1 Ocak 2012 tarihinden beri devam eden yağışların ardından Amik Ovası'nın büyük bir kısmının su altında kaldığını anımsatarak, bölgede yaşayan çiftçilerin zor durumda olduğunu söyledi.
     Yağışların devam ettiği dönemde, milletvekili Refik Eryılmaz ile Amik Ovası'nda incelemelerde bulunduğunu belirten Akgöl, şöyle konuştu:
     ''Hatay'ın en büyük gelir kaynağı olan tarım büyük bir tehdit altında. Bölgede yaşayan çiftçi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya, hayvancılıkla uğraşan çiftçiler de selden büyük zarar gördükleri için hayvanlarına yedirecekleri yem konusunda sorun yaşıyor. Hükümetin acil olarak bölgeye daha etkili destek çalışmaları götürmesi gerekiyor. Zaten geçen süre içinde konuyu hem soru önergesiyle hem de meclis kürsüsünden gündeme getirmeye çalıştık. Fakat şimdiye kadar çiftçiye sadece yem yardımı yapıldığını öğrenmiş bulunuyorum.''
     Akgöl, yağışların ardından Tahtaköprü Barajı'nın kapaklarının açılmasıyla kentteki zararın daha da arttığını bildirerek, Amik Ovası'nda yaşanan afetin, Van Depremi'nden daha büyük boyutlara ulaştığını öne sürdü.
     Bölge çiftçisinin devlete olan borcunun ertelemeye gitmesi gerektiğine değinen Akgöl, şunları kaydetti:
     ''Çiftçiye derhal tohum ve yem yardımı yapılması, bunun yanı sıra hayvancılık kredilerinin ertelenmesi, ovada ikinci ürünün ekilebilmesi için de yeni bir tohum yardımı yapılması gerekiyor. Çiftçi tarım arazilerini sigortalatmak istedi, fakat sigortaların 15 Aralık yerine 15 Ocakta başlaması sorun teşkil etti. Sigorta şirketleri, su altında kalan arazileri sigortalamak istemedi. Tarım sigortalarının yarısını devlet ödüyor fakat sigorta ücretlerine de zam yapıldığı için çiftçi bu konuda da sorun yaşadı.''
     Akgöl, yetkililerin bölgede biran önce hasar tespiti yapması gerektiğine işaret ederek, Hatay çiftçisinin ayağa kalkabilmesi için desteklerin açıklanması gerektiğini ifade etti.
     Hasar gören alanların doğru tespit edilmesinin gerektiğini belirten Akgöl, ''Devletin bir an evvel tespiti fiili olarak yapması ve çiftçinin zararının karşılanmasını bekliyoruz. Hükümetin bir en evvel Hatay'ı afet bölgesi ilan etmesi lazım. Bunun için gerekli olan 'bölgede yüzde 40 oranında afet alanının oluşması' şartının inceleme yapılırsa zaten aşıldığı görülecektir. Sosyal devlet anlayışının gereği olarak çiftçiye sahip çıkılması gerekiyor'' diye konuştu.
     HGC Başkanı Ahmet Yetişen de seçildiği günden beri farklı bir milletvekili profili çizen Akgöl'e, bölge sorunlarının çözümü konusunda ortaya koyduğu çabadan dolayı teşekkür etti.
     Çiftçinin zor durumda olduğunu anlatan Yetişen, bu sorunların çözümü için ilgili tüm kurum ve kuruluşların birlikte hareket etmesini beklediklerini söyledi.