CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl basın toplantısı düzenledi

 CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, kentte yeterince desteklenmeyen pamuk, zeytin ve tütün üreticisinin artan girdi maliyetleri karşısında perişan durumda olduğunu öne sürdü.
CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl basın toplantısı düzenledi
Akgöl, bir pastahanede düzenlediği basın toplantısında, ilin hava koşulları ve toprak yapısı özellikleri itibarıyla birçok ilde olamayan avantajlara sahip olduğunu belirtti.
     15-20 yıl öncesinde yılda ortalama 12 bin ton tütün hasat edilen Hatay'da, bu rakamın bin 500 tona kadar düştüğünü anlatan Akgöl, milyonlarca doların tütün mamulleri ithalatına verilmesinden rahatsızlık duyduğunu söyledi.
     Akgöl, şunları kaydetti:
     ''Hatay'da yeterince desteklenmeyen pamuk, zeytin ve tütün üreticisi artan girdi maliyeti karşısında perişan durumda. Dış ticaret rakamlarına baktığımızda ülkemiz ihracatçı ülke gibi gösteriliyor fakat rakamlar sizi yanıltmasın, serbest bölgeler üstünden yapılan ihracatlar da bu rakamlara eklenerek bilgi kirliliği gerçekleştiriliyor. Ülkemizin, 1 milyon ton civarında bitkisel yağ ithalatına yılda yaklaşık 1-1,5 milyar dolar, yağlı tohum ithalatı da göz önünde tutulursa toplam yaklaşık 2,5 milyar dolar harcadığı bir gerçektir. Buna karşın son 6 yılda ortalama 125 bin ton zeytinyağı ürettiğimiz, İspanya'nın ise ortalama 1 milyon ton zeytinyağı ürettiği göz önüne alındığında, ülkemiz zeytin üreticilerinin de daha ciddi yöntemlerle desteklenmesi gerekmektedir.''

     Firesiz ve hızlı zeytin toplama için mekanik hasadın özendirilmesi gerektiğini vurgulayan Akgöl, konuşmasına şöyle devam etti:
     ''Yardımcı malzemelerin temini ile üretimini kolaylaştıracak önlemler alınmalıdır. Zeytin hasat makinelerinin fiyatları küçük ve orta üreticilerin alamayacağı kadar yüksektir. Bu konuda da üreticinin teşvik edilmesi gerekmektedir. Halen 20 bin ton civarında satılan markalı ve ambalajlı zeytinyağı ihracatının artırılması için teşvikler geliştirilmelidir. Aksi halde dökme olarak yapılan ihracatta İspanya, Yunanistan gibi ülkelerin patenti bizim ürünümüze konuyor üstüne bir de bize rakip oluyor. Yine aynı şekilde en büyük problemlerden biri de ilimizin ve bölgemizin lokomotif ürünü olması gereken pamuğun geldiği noktadır. Tekstil ve hazır giyim sanayisi Türkiye'nin milli hasılatının yüzde 8'ini, sanayi üretiminin yüzde 16'sını oluşturarak ve iş gücünün yüzde 10'unu barındırarak, Türk ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir. Gelişen tekstil sektörümüzün de temel hammaddesi pamuktur. Tekstil sektörünün gelişmesine rağmen pamuk üretiminin her yıl düşmesi ise üzerinde düşünülmesi gereken bir meseledir. Özellikle Ovadaki pamuk üreticilerimizin yaşam standartlarını koruyabilmesi için bu konuya kafa yormak durumundayız.''
     Akgöl, Türkiye'nin pamuk veriminde dünyada üçüncü, tüketiminde dördüncü, ithalatta ise Çin'den sonra ikinci sırada olduğunu ancak Türkiye'nin pamukta ithalatçı bir ülke olduğunu ileri sürdü.
     Hükümetin ivedilikle tohumluk, ilaç, gübre, elektrik, mazot gibi girdi kalemlerinde KDV ve ÖTV oranlarını yüzde 1'e düşürmesi gerektiğine değinen Akgöl, tarıma verilen desteklerin artırılması gerektiğini dile getirdi.