CHP HATAY MİLLETVEKİLLERİNİN SURİYE DEGERLENDİRMESİ

- Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekilleri Mehmet Ali Ediboğlu, Hasan Akgöl ve Refik Eryılmaz, Suriye'de yaşanan olayları ve Türkiye'nin yürüttüğü dış politikayı değerlendirdiler.
CHP HATAY MİLLETVEKİLLERİNİN SURİYE DEGERLENDİRMESİ
Milletvekili Refik Eryılmaz, Parti İl binasında düzenlenen basın toplantısında, milletvekilleri adına yaptığı açıklamada, ''Suriye halkının savaş ile yok edilmesine, topraklarının işgaline asla sessiz kalmayacaklarını'' belirtti.
     Eryılmaz, ''daha önce Tunus'ta başlayıp, Libya, Mısır, Bahreyn ve Yemen'de devam eden ayaklanmaların Amerika Birleşik Devleti'nin Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde geliştiğini, ABD ve İsrail'in Ortadoğu'yu yeniden şekillendirmeye çalıştığını ve Suriye'de yaşanan olayların da bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini'' savundu.
     ''Suriye'ye karşı yürütülen kampanyanın uluslararası emperyalist güçlerin ve savaş tekellerinin bir komplosu olduğunu'' ileri süren Eryılmaz, ''Suriye'ye yapılacak herhangi bir askeri müdahalenin Türkiye'nin ulusal çıkarlarına hizmet etmeyeceğini'' bildirdi.

     Eryılmaz, ''Suriye bizim iç meselemiz olamaz. Olsa olsa, barış içinde yaşayacağımız ve ulusal bütünlüğüne saygı duyacağımız komşumuz olabilir. Haksız olarak, uluslararası bir müdahale kararı alınsa bile; Suriye ile olan tarihi ve kültürel bağlarımızdan dolayı emperyalistler ile saf tutmayız, savaştan yana taraf olamayız. Emperyalizm, dünya halklarına savaş, yıkım, ölüm ve işgalden başka bir şey getirmedi, getiremez de. Suriye halkının savaş ile yok edilmesine, topraklarının işgal edilmesine asla sessiz kalmayız'' dedi.
     Suriye'deki bir savaşın bölgeyi etkileyeceğini ve Türkiye'yi de Ortadoğu bataklığına sürükleyeceğini iddia een Eryılmaz, ''Biz bu olayların yakın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Suriye halkı ile Türk halkı kardeştir, kardeş olmaya devam edecektir. Emperyalist güçlerin çıkarlarına hizmet edecek bir mezhep çatışmasına kesinlikle izin verilmeyecektir. Bütün halkımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum'' diye konuştu.
     Eryılmaz, ''Mustafa Kemal'in öncülüğünde ve halkın desteği ile emperyalizme karşı ulusal kurtuluş mücadelesi veren Türkiye'nin komşularına karşı emperyalist emeller besleyemeyeceğini ve CHP olarak Suriye'ye olası bir müdahaleye ve savaşa karşı duracaklarını'' kaydetti.
     Hakkari'de şehit olan askerlerin ailelerine baş sağlığı dileyen Eryılmaz, hükümetin terör konusunda da yeterli çabayı göstermediğini öne sürdü.