CHP HEYETİ GAZİLER DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ

Gezi ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen CHP İzmir milletvekili Rahmi Aşkın Türeli ve CHP Parti Meclisi Üyesi Halit Toraman dün Gaziler Derneği'ni ziyaret etti.
CHP HEYETİ GAZİLER DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ
Beraberinde CHP Hatay Milletvekili M.Ali Ediboğlu, İl Başkanı Servet Mullaoğlu ve il yöneticilerinin de hazır bulunduğu ziyarette konuşma yapan İzmir milletvekili Türeli, kendinin de gazi torunu olduğunu, bundan dolayı da onur duyduğunu söyledi ve gazilere özgüler yağdırarak “Siz varsınız ki ülkemiz ayakta” 
dedi.  Atalarımızın hangi koşullarda boğuştuklarını, hayatlarını feda ederek Cumhuriyeti nasıl kurduklarını hatırlatan Milletvekili Türeli, Türkiye'nin Kore savaşına katıldığını, özgürlüğün yanında yer aldığını askerlerimizin orada adeta bir destan yazdığını belirtti, Kıbrıs'ta da bir destan yazıldığını soydaşlarımızın Rum zulmünden kurtarıldığını, ulusumuzun daha bir çok kahramanlıkta imzası bulunduğunu ifade etti. Cumhuriyeti kuran M. Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının savaştıklarını, ardından en önemli şeyin barış olduğunu bildirdiklerini söyleyen Milletvekili Türeli, CHP olarak kendilerinin de 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' felsefesini en temel prensip olarak benimsediklerini bildirdi ve “Bugün yaşananları anlamakta zorluk çekiyoruz. Ülkemize yönelik gelebilecek herhangi bir tehdidi gerekli kararlılıkla savunuruz” dedi. Konuşmasında AKP hükümetini eleştiren Milletvekili Türeli, günümüz Türkiye'sinde en çok oyu alanın istediğini yapar mantığının hakim olduğunu söyledi, AKP'nin yüzde 50 oy aldığını, ancak diğer taraftan yüzde 50'nin AKP'ye oy vermediğini belirtti ve mevcut partilerle işbirliği içinde olunmasının önemine dikkat çekti. Maaş farklılığı gazilerimizi rencide etmektedir… 
Ziyaretten dolayı memnuniyetini ifade eden Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı M. Ramiz Bakır, kendilerinin ülkenin bölünmez bütünlüğü, ay yıldızlı şanlı bayrağın ve aziz vatanın bekası yoluna can koymuş, can vermiş ve her zaman da can vermeye hazır olan gaziler olduğunu ifade etti.
Bağrında yetiştirdiği Mehmetçiği cepheye gönderen atalarının, kendilerini büyütürken şehitliği ve gaziliğin yüceliğini öylesine içlerine nakşettiklerini, bu ulvi duygunun her zaman iftihar vesileleri olduğunu bildiren Bakır, konuşmasında şunlara yer verdi: “Belki ağabeyiniz, belki babanız, amcanız, kardeşiniz aynı milli duyguları bire bir tatmıştır. Yani şehit olmuş veya gazilik şerefine ermişlerdir. Sizleri seçip yüce meclise gönderirken de aynı yurt sevgisi aynı anlayışla gönderdik. Başarı ve duyarlı olacağınızdan zerrece kuşkumuz yoktur. Bizler verilen görevi yaparken, yeni cephede savaşırken vatan, namus ve bayrak dışında hiçbir şeyi düşünemedik. Bir kısım arkadaşlar şehit olurken, biz kısmımız da gazilik şerefine nail olduk, kıvançlıyız ve güçlüyüz.
Ülkesiyle milletiyle yücelen Türklüğe, Atatürk Cumhuriyetine ve onun bıraktığı Türkiye Büyük Millet Meclisine, yargı organlarına, askeri ve emniyet teşkilatına, vazgeçilmez milli ve manevi değerlerimize sadakatle bağlılığımızı bir kere daha huzurlarınızda haykırıyoruz. İşte bu duygu ve anlayışla. 23 Nisan 1920 tarihinde açılan, genç Türk Devleti'nin Büyük Millet Meclisi'nin ilk yaptığı işlerden birisi, hatta en önemlisi, kurtuluş savaşı devam ettiği sırada çıkardığı kanunun devletin tüm mülki, askeri, yerel makamları ile birlikte herkesi aşağıda yazılı kanunla Gazi'lere hürmete devam etmiş olmasıdır. 'İstiklal madalyası kanunu, madde; 10- İş bu madalya sahibine (gaziye) devlet dairelerinde ve askeriye ile bilumum zabıta ve diğerleri tarafından hürmette bulunacaktır.' 5595 sayılı kanun gereği gazilere ödenmekte olan şeref aylığı, sosyal güvencesi olanlar ve olmayanlar diye 2'ye bölmüştür. Sosyal güvencesi olamayanlar net asgari ücrete eşdeğerde yapılmakta olan bu ödeme, sosyal güvencesi olanlara ise önceden olduğu gibi; memur maaş katsayısının gösterge rakamı ile çarpılması sonucu ortaya çıkan değerden verilmektedir. Sözünü ettiğimiz farklılık yarattığı ayrımcılık nedeniyle gazilerimizi rencide etmektedir. Dernek olarak istediğimiz muharip gazilere ayrım gözetmeksizin her konuda eşit muamele yapılmasıdır. Dünyada, savaşta galip gelip de madalya alamayan tek gazi maalesef biz olduk … 
Sene 2013, genelinde nokta TBMM'si son torba Yasası'nda muharip gazilere hak tanınmamış ve onları yok saymıştır. Kendisi de 'gazi' unvanını taşıyan TBMM'sinin bu uygulaması 60 ile 90 yaşlarında olan Kore ve Kıbrıs gazilerinde hayal kırıklığına ve üzüntüye neden olmuştur. 1920 yılının TBMM'sini gazilere bakış açısı ile 2013 yılının TBMM'sinin gazilere bakış arasındaki fark oldukça anlamlıdır. Kore ve Kıbrıs gazileri olarak TBMM'den çok fazla istekle bulunmadık. Anlamsız hale gelen şeref aylığından düzenleme istedik. Madalya istedik. Kore gazileri 62, Kıbrıs gazileri 38 senedir madalya alamadılar. Dünyada, savaşta galip gelip de madalya alamayan tek gazi maalesef biz olduk. Evsiz gazilerimize faizsiz konut kredisi istedik. Bütçeye yük olur dendi, verilmedi. Çocuklarımıza iş istihdamı ve eğitimleri için istekle bulunduk dikkate alınmadı. Sonuç ne olursan olsun. Gaziler, devletine bağlı ve saygılı kahramanlardır. Gazi vatanını karşılıksız sever, canından aziz bilir. Tek isteği; devleti ve milleti tarafından sahip çıkılmalı vefalı davranış ve saygı görmektir. Sorumluluğumuzu yüklenen aile ve sosyal politikalar Bakanlığı'ndan varlığımızın tanınması, daha fazla dikkate alınmayı, hak ve hukukumuzun korunmasını, mağduriyetimize meydan verilmemesini istiyoruz. Bu duygularla sözlerimi noktalarken dünden daha fazla olmak üzere; gazilerimize, onurlarına yaraşır yaşam şartları sağlamak için yürüttüğümüz çalışmalara devam edileceğinin bilinmesi hususunu gazilerimiz adına saygılar sunuyorum.”