CHP HEYETİNİN HGC ZİYARETİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli ve PM Üyesi Halit Toraman, Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC)'yi ziyaret etti. Ziyarete CHP Hatay  Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, CHP İl Başkanı Servet Mullaoğlu, il ve merkez ilçe yöneticileri de katıldı.
CHP HEYETİNİN HGC ZİYARETİ
Ziyarette konuşan CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, Türkiye'nin daha çok demokrasiye ihtiyacı olduğunu belirterek, bunu da AKP iktidarının gerçekleştiremeyeceğinin altını çizdi. Tüm kadroları ile iktidar olmaya hazır olduklarını belirten Türeli bu bağlamda tüm Türkiye'yi karış karış gezdiklerini belirterek; “ Demokrasi ile yönetilen ülkelerde bir ortak özellik her zaman vardır. Yani 4 veya 5 yıl gibi aralıklarla seçime gidersiniz ve orada seçmenler sandığa gider oy verirler ve kendilerini yönetecek kişileri seçerler. Bu demokrasi için gereklilik şartıdır. Ama buda o ülkenin demokratik olduğunu göstermez..” dedi. Demokrasi için en az onun kadar başka kurallarında olduğunu belirten Türeli; “Bunlardan bir tanesi de hukuk devletidir. Hukuk devleti demokrasinin adeta omurgası gibidir. Bizim gibi parlamenter sistemde, yasama, yürütme ve yargı arasındaki güçler dengesinin hukuk devleti temsil edildiğini görürüz. Buda, yasama ve yürütmenin yaptığı yanlışların, hataların yargı tarafından denetlenmesi demektir. Tabi yargının bunu yapabilmesi için de bağımsız olması gerekir.” dedi. Son dönemlerde yasama, yürütme ve yargı arasındaki sınırın gittikçe belirsizleştiğini gördüklerini ifade eden Türel; “Yani yargının o denetim görevini yapmasında bazı sıkıntılar var. Biliyorsunuz 12 Eylül 2010 yılında bir anayasa değişikliği yapıldı. Orada yüksek yargının teşekkül edilmesinin yapısı tamamen değiştirildi. Yeni yapı ile birlikte hükümetlerin kontrolüne giden bir yargı mekanizmasını yarattılar. Bu da çok tehlikelidir.” dedi. Bizim öncelikle bu ülkede bağımsız bir yargıya ihtiyacım var” diyen Türel; “En az yargı kadar önemli olan özgür basındır. Türkiye’de özgür bir basına ihtiyaç vardır. Düşündüğünü yazabilen, bu çerçevede de misyonu olan kamuoyunu doğru bir biçimde bilgilendirebilen bir basın demokrasinin vazgeçilmez koşullarından biridir.
Ama ne yazık tır ki Türkiye’nin basın karnesi çok bozuktur. Tutuklu gazeteci sayısı bakımından Türkiye şu anda dünya şampiyonudur.” dedi.  Bu manzara Türkiye’ye yakmıyor  yakışmadığını ve Türkiye’ye ye daha çok demokrasinin yakışacağını ve ülkenin buna ihtiyacı olduğunu belirten Türel; “Demokrasinin özelliği kolektif pakta dayanmasıdır. Bir iki kişinin oturup karar aldığı ve bunu topluma empoze ettiği bir olgu değildir demokrasi. Demokrasi kararların tartışılarak alındığı bir rejimin adıdır. Tüm mekanizmalar bu ülkenin çocuklarına açık olmalıdır. İnandığımız o demokrasi standartlarını Türkiye’de yükseltmemiz gerekiyor. Ama ne yazık ki AKP’nin karnesi bu açıdan bozuktur.” dedi. Ekonomik açıdan da bugün Türkiye’nin yaşadığı çok ciddi bir krizin olduğunu belirten Türel; “Dışarıdan gelen sıcak parayla büyüyen bir Türkiye ekonomisi vardır. İthalat patlamış, cari açık artmıştır. Türkiye’nin dış borcu devamlı artmaktadır. Türkiye’de aynı malı üreten şirketler vardır ki, Türkiye bir noktaya gelmiştir ki aynı malı dışarıdan ithal etmektedir. Neden çünkü yanlış politikalar uygulanmaktadır. Bu yanlış politikayla Türkiye’de aynı işi yapan firmalar birer birer kapanırken, Türkiye’nin her yerini ithal Çin malları alır. O zaman demek ki bir ulusal modele ihtiyaç var. Üreticiyi yatırımcıyı koruyan bir modele ihtiyaç var. Dünya’da kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olarak gösterilen Türkiye bugün ithalatçı konumuna düşmüştür.” dedi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan CHP PM Üyesi Halit Toraman’da 2014’te yapılacak yerel seçimlerde adayları nasıl belirleyecekleri konusunda bilgiler verdi. 2014’de yapılacak yerel seçimlerde belediye başkan adaylarını, belediyenin kendilerinde olmadığı yerlerde seçimlerden en az 6 ay önce belirleyeceklerini belirterek; “Bizim olan belediyelerde, belediye başkanı varken bir başkasını aday göstermek yanlış olur.” dedi. Genel olarak da 1 Ocak itibari ile yerel seçimler konusunda bölge bölge Türkiye’yi taramaya başladıklarını ve bunu devam ettirdiklerini belirten Toraman; “Aday belirlerken de demokrasinin tüm kanallarını kullanmak istiyoruz. Yerine göre muhakkak demokrasinin bir kanalı kullanılacak. Adayı yukarıdan belirleme yok artık. Anketler yapacağız, delegelere soracağız, sivil toplum örgütlerine, basın mensuplarına soracağız.” dedi. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu’da genel merkezden aday belirleme devrinin kapandığını belirterek; “Buradan aday olmayı düşünenlere sesleniyorum. Artık genel merkezde tanıdıklarınıza güvenmeyin. Çünkü o devir kapandı. Aday olacak arkadaşlara da tavsiyem sahaya şimdiden inmeleri ve çalışmalarına başlamalarıdır” dedi. 
CHP HEYETİNİN HGC ZİYARETİ haberi 25 Ocak 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  56685 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle