CHP İl Kadın Kolları Bölge Toplantısı

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Kadın Kolları Bölge Toplantısı, Gaziantep, Osmaniye, Adana ve Hatay illerinin katılımıyla CHP il binasında gerçekleştirildi.
CHP İl Kadın Kolları Bölge Toplantısı
CHP Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Gülara Tırpançeker, konuşmasından önce terör saldırılarına da değinerek ''Hepimizin içi acıyor. Yüreğimiz haykırıyor. Aslında bir kere daha üzülmenin kınamanın, lanetlemenin yetersiz kaldığı sözün bittiği noktadayız. Artık söz değil çözüm istiyoruz. Terör konusunda bir araya gelerek çözümler üretmeliyiz.'' diye konuştu.
     Tırpançeker, Türkiye'nin gündeminde başta terör olmak üzere Anayasa, küresel krizler, ekonomik sorunlar, istihdam ve eğitim sorunlarının bulunduğunu, kadınlar açısından bakılırsa eğitim, sağlık, istihdam, şiddet, gibi birçok çözüm getirilmesi gereken konular da olduğunu söyledi. 
     Bölge toplantıları kapsamında sözü geçen il ve ilçelerin kadın kolları ile çalışmaların yapılacağını belirten Tırpançeker şunları kaydetti:
     ''Ülkemizde nüfusun yarısı kadınlardan oluşmaktadır. Türkiye'nin yarısını ileri götürürken diğer yarısını geride bırakarak Türkiye'yi ileri götüremeyiz, sorunları çözemeyiz. Bugün 4 milyon okuma-yazma bilmeyen kadınımız var. Kadın Statüsü Genel Müdürlüğünün raporuna göre 2009 yılında kadınların istihdam oranı yüzde 22,3'tür. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi tarafından yapılan araştırma sonucunda hazırlanan 'Kadına Yönelik Şiddet Raporu' Türkiye genelinde son 7 yılda 4 bin 190 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü ortaya koymuştur.''
     Türkiye'de kadının eğitimde, bilimde, sanatta, teknolojide, bürokraside, siyasette kısaca hayatın her alanında daha fazla yer alması ve eşit haklara sahip olması gerektiğini belirten Tırpançeker, ancak bu şekilde olursa ülkenin 100. yılında barışa, toplumsal refaha ve sosyo-ekonomik gelişmeye ulaşabileceğini kaydetti.
     Etkinliğe, CHP Hatay Kadın Kolları Başkanı Şevleda Uzun, Adana Kadın Kolları Başkanı Göksu Günay ve diğer yetkililer katıldı. Bu toplantıların ilçelerde de yapılacağı bildirildi.