CHP İl Teşkilatı'nda yeni katılan 40 kişiye rozet takıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, Suriye'deki olaylarla ilgili olarak, ''Olayın özü, batılı ülkelerin, ABD'nin Ortadoğu petrollerini kontrol etme sorunudur. Yansıtılmaya çalışıldığı gibi, bir diktatörün halkına zulmetmesi veya Suriye'ye demokrasi getirme arayışı değil'' dedi.
CHP İl Teşkilatı'nda yeni katılan 40 kişiye rozet takıldı.
  Matkap, CHP İl Teşkilatı'nda düzenlenen etkinlikte, partiye yeni katılan 40 kişiye rozetlerini taktı. Törenin ardından gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Matkap, Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2010 yılında genel başkan olmasının ardından CHP'ye yaklaşık 250 bin kişinin katıldığını belirterek, daha önce üye sayılarının 750 bin iken şu an bu sayının 1 milyonu aştığını kaydetti.
     Geride bıraktıkları dönemde kimi çalkantılara muhatap olduklarını ifade eden Matkap, kurultayla birlikte bütün iç tartışmaları geride bıraktıklarını, tüzük, gençlik ve kadın kurultayını yaptıklarını, şu anda sadece yerel, genel seçimleri düşündüklerini kaydetti.     
     -Suriye'deki olaylar-      
     İki günden bu yana Hatay'da bulunduğunu ve bütün dünyanın gözünün burada olduğunu vurgulayan Matkap, konuşmasını şöyle sürdürdü:

     ''Bütün dünyanın gözü Halep'te, Şam'da. Nereye uğradıysam konu komşu ülke, en büyük sınırlarımızın olduğu Suriye'de yaşanan olaylar ve bunun Hatay ile Türkiye'ye yansımaları. Bu konuda, uygulanmakta olan politikalarla ilgili CHP'nin ne düşündüğünü zaman zaman paylaşıyoruz. Bundan sonrasına ışık tutmak adına tekrar paylaşmaya ihtiyaç var. Bugün yaşanmakta olan sorun Ankara ile Şam arasında yaşanan bir sorun değil. Sorun, Washington ile Şam arasında yaşanan bir sorun. Aslında Washington ile Şam ya da Suriye halkı arasında yaşanan bir sorun da yok. Olayın özü, batılı ülkelerin, ABD'nin Ortadoğu petrollerini kontrol etme sorunudur. Yansıtılmaya çalışıldığı gibi, bir diktatörün halkına zulmetmesi veya Suriye'ye demokrasi getirme arayışı değil. Tamamen bütün Ortadoğu haritasını değiştirmeye dönük 'Büyük Ortadoğu Projesi' olarak adlandırılan projenin tatbikata konmasıdır. Washington ile Şam problem yaşayabilir ama Ankara sadece bunun ara buluculuk, uzlaştırıcılık tarafında olmalı. Ankara'nın konuya girip taraf olması ne yazık ki oradaki olayları körüklemiş durumda. Ankara'nın bir an önce pozisyonunu değiştirmesi gerekiyor.''
     Hatay'daki sanayici, esnaf, nakliyeci ve bankacılarla görüştüğünü de ifade eden Matkap, kentte öncelikle yapılması gerekenleri değerlendirdiklerini kaydetti. Kentte ihracat, nakliye, turizm olmadığını ve durduğunu savunan Matkap, ''Bu durumda hükümetin acil tedbir alması gerekiyor'' diye konuştu.