CHP Milletvekili ERYILMAZ Kalkınma Bakanını soru yağmuruna tuttu.?

CHP Hatay Milletvekili Av. Refik ERYILMAZ  TBMM Genel Kurulunda Suriye konusunun açılması üzerine vatandaşlarımızın sorununu gündeme getirerek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz”ı soru yağmuruna tuttu.
CHP Milletvekili ERYILMAZ Kalkınma Bakanını soru yağmuruna tuttu.?
Sayın Bakan, Suriyeli sığınmacılar konusundaki hassasiyetinizi ve nazik tutumunuzu anlayışla karşılıyoruz. Peki, bu hassas tutumunuzu kendi vatandaşlarımız için de göstermeyi düşünüyor musunuz? Bakın, son günlerde özellikle Türkiye’nin değişik şehirlerinde ve sınıra yakın bölgelerde yüzlerce vatandaşımızın araçlarının bu Suriyeli muhalifler tarafından çalınıp Suriye’ye götürüldüğünü, kapılarının söküldüğünü, koltuklarının söküldüğünü ve savaşta kullanıldığını biliyor musunuz? Bununla ilgili günlerdir televizyonlarda haberler yayınlanıyor ve vatandaşlarımız bu anlamda çok ciddi bir mağduriyet yaşıyor. Sınırların kevgire dönmüş olmasından dolayı maalesef bu tür sıkıntılar hâlâ devam etmektedir ve her gün ama her gün onlarca vatandaşımız bu konuda bize şikâyette bulunuyor, araçları çalınıyor, Suriye’ye götürülüyor ve bunlar, araç takip sisteminden bu araçların Suriye’de olduğu da net bir şekilde tespit edilmiş durumda. Bununla ilgili nasıl bir tedbir almayı düşünüyorsunuz?
Bugün, Suriye sınırındaki bölgelerimizde devlet görevlilerinin yetkilerinin hemen hemen tüm yetkilerinin elinden alındığını biliyor musun? Silahlı gruplar orada kendi kurallarını kendileri koyuyorlar. Bakın, bir örnek daha vermek istiyorum: Suriye’de, Suriye sınırındaki Suriyelilerin ihtiyaçlarına yardımcı olma adına Türkiye'de bir yardım kampanyası yapıldı, bunu destekliyoruz. Burada toplanan gıda maddelerinin Suriyeli ihtiyaç sahiplerine ulaşmadan önce, oradaki silahlı grupların eline geçtiğini ve bunların tekrar sınırdaki bölgelere kelepir fiyatına sattığını biliyor musunuz? Bakın, az önce, sınırda Reyhanlı’dan –ilçenin adını söylüyorum- bir vatandaş aradı. Konya’da üretilen şekerlerin sözde Suriyeli yardıma muhtaç vatandaşlara götürüldüğü iddiası var. 50 tane çuvalın kelepir fiyatına satmak istediklerini biliyor musunuz? Bunların önüne geçemiyorsunuz, bu sadece bir örnek) sorularını yöneltti.
“KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ (Bingöl) - Sayın Eryılmaz’ın Suriye mültecilerinden dolayı bazı asayiş hadiselerini gündeme getirdiği sorusu vardı. Şimdi, mülteciler, Suriye’deki durum ve burada mülteciler içinden yanlış yapan bazı kişilerin oluşturduğu sorunları birbirinden net bir şekilde ayırmamız lazım.
REFİK ERYILMAZ (Hatay) – Ona bir itiraz yok.
KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ (Bingöl) – Biz ülke olarak Suriyeli kardeşlerimize her türlü desteği, her türlü yardımı yapmaya devam edeceğiz ama tıpkı kendi vatandaşlarımız içinde yanlış yapanlara, suç işleyenlere nasıl yaklaşıyorsak, yaklaşmamız gerekiyorsa mülteciler içinden de suç işleyenlere karşı şüphesiz ki bütün tedbirleri almak durumundayız. Bizim de farklı bir bakış açımız olamaz fakat tekrar vurguluyorum: Bu, tarihî bir süreçtir. Bu süreçte Suriye halkıyla dayanışmamız, bu sorunlara yönelik olarak her türlü fedakârlığı yapmamız, gelecekte, inşallah, çok daha güçlü bir şekilde bu halkların beraberliğini, kardeşliğini pekiştirecektir.
REFİK ERYILMAZ (Hatay) – Vatandaşlarımızın mağduriyetini engellemeniz lazım Sayın Bakan.
KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ (Bingöl) - Pireden dolayı yorgan yakılmadığı gibi, o mülteciler içine sızmış, girmiş veya yanlış yapan bireylerden dolayı, tabii, mültecilere bakış açımızın da olumsuz yönde olması düşünülemez.
REFİK ERYILMAZ (Hatay) – 200 araç çalınmış ve sınırda kontrol yok. Bununla ilgili tedbir almanız lazım.
KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ (Bingöl) – Buna dönük olarak tabii ki güvenlik güçlerimiz, oradaki mülki idaremiz mutlaka gerekli tedbirleri düşünüyorlardır.” gelişen diyaloglara sahne oldu.