CHP ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

CHP Hatay Milletvekilleri Av.Refik ERYILMAZ, Dr. M.Ali EDİBOĞLU ve Defne Belediye Başkan Adayı  Dr. İbrahim YAMAN; Yayladağ-Suriye sınırına sıfır noktasında incelemelerde bulunarak ortak basın açıklaması yaptı.

CHP ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
21 Mart Cuma günü, 05.30 sularında Yayladağı ilçemiz sınırına  sıfır noktada bulunan Suriye’nin KESEB Kasabasında yoğun çatışmalar halen tüm şiddetiyle devam ederken Yayladağı ve civar köylerde yaşayan vatandaşlarımız tedirginlik içerisindedir.Gözlekçiler Köyü ise can güvenliği nedeniyle boşaltılmıştır.Bizler, ilk gün ve dün olmak üzere iki kez bölgeye gittik ve incelemelerde bulunduk.Önce Yayladağı Sınır Kapısına gittik, orada bulunan yetkililer ile görüştük.Daha sonra da olaya tanık olan köylülerden de yaşanan çatışmalar hakkında bilgi almaya çalıştık.Suriye sınır kapısının El Kaide militanları tarafından nasıl saldırıya uğradığını, teröristlerin nereden saldırdıklarını ve kapıyı nasıl ele geçirdiklerini öğrendik.Ardından, Keseb Kasabasının ve çatışmaların daha net izlenebildiği sınır köylerine ve Kel Dağı eteklerine geçtik.Keseb, ölü bir şehir görüntüsündeydi ve top,tüfek,bomba sesleri kulakları sağır ediyor,çatışmalar çıplak gözle izlenebiliyordu.
Oralarda gördüğümüz en çarpıcı manzara ise; bize, bölgede yaşayan köylülere ve T.C. vatandaşlarına yasak olan her şeyin Suriyeli Teröristlere serberst olmasıydı. Bizi sokmak istemedikleri yerler bir yana, sadece askerlerin kullanabildiği alanlarda bile Suriye plakalı araçlar, içlerinde silahlı teröristler ile cirit atıyorlardı.Köylülerimizin bize anlattıkları karşısında kanımız dondu.Selefi teröristlerin çok sayıda araçla Kel Dağı eteklerine geldiklerinde nöbetçi askerler tarafından durdurulduklarını ve geçişlerine izin verilmediğini,bunun üzerine teröristlerin telefonla birilerini aradıklarını,bu aramanın üzerinden beş dakika geçmeden  askerlerin birileri tarafından telefonla aranması üzerine teröristlerin geçişine izin vermek zorunda kaldıklarını anlattılar.Bazı köylülerimiz de her akşam teröristlerin minibüsler ile, cephanelerin de traktörlerle Suriye tarafına taşındığını da ifade ettiler.Kaymakam ve Karakol Komutanı toplantıda olduklarını söyleyerek bizlerle görüşmekten kaçındılar.
CHP ORTAK BASIN AÇIKLAMASI haberi 26 Mart 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  38960 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle