Çiftçilere Makine Ekipman Dağıtım Töreni


Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’ kapsamında çiftçilerimize yüzde 50 hibeli olarak makine ekipman desteği sağlanıyor.
Çiftçilere Makine Ekipman Dağıtım Töreni
Bu kapsamda  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde düzenlenen törende çiftçilerimize makine  ekipman dağıtımı gerçekleştirildi. 
Törende konuşan  Vali Lekesiz, projeyle, tarımdan sanayiye, turizmden örgütlenmeye kadar çok geniş yelpazede çiftçilerimizin, sosyal, kültürel ve ekonomik standartlarının iyileştirilmeye çalışıldığı belirterek, ‘Hem toplam istihdamdaki payı, hem de ilimizin Gayri Safi Milli Hasıla’sına (GSMH) yaptığı katkı açısından tarım sektörü son derece önemli. Tarım sektörünü sadece geçimimizi sağlayan bir sektör olarak değil, kendimiz, ilimiz ve ülkemiz için zenginlik üretme kapasitesi olan bir sektör olarak görmeliyiz. Bu, gelişmiş ülkelerde bu böyle.’ dedi. 
İlimizde tarım sektörünün daha iyiye gidebilmesi için Kırsal Kalkınma ve Tarım Strateji Planı hazırlandığını hatırlatan Lekesiz, ‘Hedefimiz, Hatay’ı Ortadoğu’nun tarım ve ticaret üssü haline getirmek. Bu plan kapsamında çalışmalarımız devam ediyor. Tüm bunların sonucunda ilimizin; Ortadoğu’nun tarım ve ticaret üssü olacağına inancım tamdır.’ şeklinde konuştu. 
Dünya ile rekabet edebilmek için teknolojik yetersizliğin ortadan kaldırılması gerektiğini ve sektörün farklı programlar tarafından desteklendiğini de kaydeden Lekesiz, bu desteklerden birinin de Kırsal Kalkınmayı Desteklenme Programı olduğunu söyledi. 2007-2011 yılları arasında ilimizde yaklaşık 11 milyon lira hibe desteği verildiğini, bugün dağıtılan makine ekipmanların yaklaşık bedelinin ise 1 milyon 560 bin lira olduğunu kaydetti. 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi ise, tarımsal üretimin kalitesini ve verimliliğini arttırabilmek için ileri tarım teknolojilerinin kullanılmasının önemine değindi. 
Makine ekipman desteğinden yararlanan Adil Abay da kendilerine bu desteği sağlayanlara teşekkür etti.
D
aha sonra, Vali Lekesiz, hibe desteği alan çiftçilere sertifikalarını dağıttı. 
Törene, Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Müdürleri, çiftçiler ve diğer davetliler katıldı.