CİLVEGÖZÜ GÜMRÜK KAPISI İÇİN RAPOR...

CİLVEGÖZÜ GÜMRÜK KAPISI İÇİN RAPOR... -TOBB YÖNETİM KURULU ÜYESİ KUSEYRİ: -''CİLVEGÖZÜ'NDE TAM KAPASİTE İLE HİZMET VERİLEMEMESİ NEDENİYLE ARAÇ KUYRUKLARI OLUŞUYOR''
CİLVEGÖZÜ GÜMRÜK KAPISI İÇİN RAPOR...
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu üyesi ve Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü'nün Kapıkule'den sonra Türkiye'deki en büyük gümrük kapısı olduğunu söyleyerek, ''Cilvegözü'nde tam kapasite ile hizmet verilememesi nedeniyle araç kuyrukları oluşuyor'' dedi.
     Kuseyri, Hatay Sanayici İşadamları Derneği (HASİAD) Başkanı Yahya Nalçabasmaz'dan Cilvegözü Sınır Kapısı'nda yaşanan sorunlar ve oluşan araç kuyruklarıyla ilgili hazırladıkları dosyayı teslim aldı.
     Bir ülkenin büyüklüğünün sınırlarının genişliği kadar sınır kapılarının rahatlığıyla da ilgili olduğuna dikkati çeken Kuseyri, şöyle konuştu:
     ''Cilvegözü Gümrük Kapısı, Gümrük Müsteşarlığımız ile TOBB Turizm ve Gümrük İşletmeleri AŞ arasında imzalanan protokol çerçevesinde yap-işlet-devret modeli kapsamında yenilenip modern bir yapıya kavuşturularak 15 Eylül 2007 tarihinde hizmete açıldı. Cilvegözü, Kapıkule'den sonra en büyük kapımız. Cilvegözü, Suriye ile gelişen sınır ticareti anlaşmaları neticesinde giriş-çıkış işlemleri her geçen gün artarak hem ticari hem de turistik yönden ilimiz ekonomisine önemli katkı sağlıyor.''
     Kuseyri, Türkiye'yi Suriye'ye, Ortadoğu'yu Avrupa'ya bağlayan Cilvegözü Sınır Kapısı'nın eksiklikleriyle ilgili teslim aldığı dosyayı TOBB yönetim kuruluna ileteceğini belirtti.
     Kapıkule'nin 24 saat faaliyet gösterdiğine dikkati çeken Kuseyri, Cilvegözü'nde ise Suriye tarafında saat 17.30'dan sonra çalışma olmamasından dolayı ''tam kapasiteyle hizmet verilemediğini'' ve bunun sonucunda araç kuyrukları oluştuğunu kaydetti.
     Kapının 24 saat çalışmasıyla ilgili girişimlerde bulunduklarını, ancak sonuç alınamadığını vurgulayan Kuseyri, bu konuda hükümetin Suriye tarafıyla anlaşma sağlaması gerektiğini söyledi.
     Kuseyri, Cilvegözü Gümrük Kapısı'nda yaşanan TIR kuyruğunun da çözümlenebilecek bir sorun olduğunu belirtti.
     HASİAD Başkanı Nalçabasmaz da 2023 yılı ihracat hedefi olan 500 milyar dolarlık projeye uymayan görüntüler yaşanan Cilvegözü Gümrük Kapısı'nda sorunların çözüm bulması için konunun takipçisi olacaklarını kaydetti.