Çınar Ağaçlarının Bakımı ve Restorasyonu projesi

Reyhanlı-Cilvegözü bölünmüş yolunda bulunan çınar ağaçlarıyla ilgili hazırlanan ''Çınar Ağaçlarının Bakımı ve Restorasyonu'' projesinin tanıtımı yapıldı.
Çınar Ağaçlarının Bakımı ve Restorasyonu projesi
Reyhanlı Halk Eğitim Merkezi salonunda düzenlenen tanıtım toplantısına katılan Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, yaptığı konuşmada, Hatay'ın, uçsuz bucaksız kıymetli toprakları ve değer biçilemez görsel tarihi ile insanlığı önemli yerlerinden biri olduğunu belirtti.
     Görevi gereği çok yer gezip gördüğünü, fakat Hatay gibi bir il göremediğini vurgulayan Lekesiz, ''Tarım, tarih, coğrafya ile adından sürekli söz ettiren Hatay ilimiz mevcut yapılarına da sahip çıkmaya devam edecektir. Sadece tarihimiz ve görsel mimarimiz ile değil mutfak kültürümüzle de dünyanın başkentiyiz'' dedi.
     Bereket coğrafyası zenginliği yıllarca sürdürebilmek ve gelecek nesillere bırakabilmek için şu anki mevcut değerlere sahip çıkılması gerektiğini anlatan Lekesiz, hazırlanan proje ile Reyhanlı-Cilvegözü karayolundaki 242 çınar ağacının bakımı, onarımı ve rehabilitesinin yapılarak ömürlerinin uzatılmasının sağlandığını kaydetti.
     ''Hatay'ımızda mevcut değerlerin ortaya çıkması, var olanların da korunması için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız'' diyen Lekesiz, kente gelen turist sayısının da her geçen yıl artış gösterdiğini ifade etti.
     Lekesiz'in konuşmasının ardından projenin tanıtımını yapan Antakya orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, karayolunda bulunan 242 çınar ağacının onarımı, bakımı ve rehabilitasyonunun 45 gün süreceğini bildirerek, projenin maliyetinin 35 bin 500 lira olduğunu dile getirdi.
     Toplantıya Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ve çok sayıda davetli katıldı.
     Tanıtım toplantısının ardından Reyhanlı-Cilvegözü karayoluna giden katılımcılar, projenin uygulamasını başlattı.