Çocuk Hakları

<span style="background-color:rgb(247, 242, 242); color:rgb(34, 34, 34); font-family:ubuntu,sans-serif; font-size:13px">&Ccedil;ocuk hakları, kanunen veya ahlaki olarak d&uuml;nya &uuml;zerindeki t&uuml;m &ccedil;ocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel s&ouml;m&uuml;r&uuml;ye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel bir kavramdır.</span>
Çocuk Hakları
Çocuk hakları, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konudur. Bugün, dünyanın birçok yerinde var olan insan hakları ihlalleri, çocuk hakları boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor bir şekilde yer almaktadır. Uluslararası Af Örgütü'nün belirttiğine göre; az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, emek sömürüsü, şiddet, yasa dışılık gibi olumsuz etkenlerin dahilinde, çocuk hakları ihlalleri daha büyük boyutlarda olmaktadır.Çocukların erişkinlerden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğu, sürekli büyüme ve gelişme gösterdiği bilincinin yerleşmesi, çocukların bakımının bir toplum sorunu olduğu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesi, Cenevre Çocuk Hakları Bildirisi ile şekillenmiştir. Günümüzde çocuk hakları ile ilgili olan uluslararası belge 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 193 ülke tarafından onaylanmış olan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmedir.
Türk Tıp Öğrencileri Topluluğu olarak tüm bunlara dikkat çekmek, aynı zamanda çocukları biraz olsun güldürebilmek için 16 Kasım 2015 Pazartesi günü Mustafa Kemal Üniversitesi Pediatri bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İbrahim Şilfeler'in katkılarıyla etkinlik düzenlendi. Öncelikle çeşitli kostümlerle ve boyalı yüzlerle Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi Pediatri servisindeki çocukların yanlarına gidip oyunlar oynandı. Sohbet edildi, resimler çizildi ve oyuncaklar hediye edildi. Daha sonra hastanenin poliklinik girişinde çeşitli fotoğraflarla bir stand oluşturuldu ve "Çocuk Hakları"nın yazdığı broşürler hastane çevresindeki hastalara, hasta yakınlarına, sağlık çalışanlarına ve üniversite öğrencilerine dağıtıldı.
Çocuk Hakları haberi 20 Kasım 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  1965 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle