ÇOCUKLARI SOKAKTAN SPORA YÖNLENDİRİLME PROJESİ

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, çocuklara yönelik ''Sokaktan spora, sporla hayata bağlan'' projesinin toplumsal barışın sağlanması için çok önemli olduğunu ifade etti.
ÇOCUKLARI SOKAKTAN SPORA YÖNLENDİRİLME PROJESİ
 Lekesiz, Antakya Atatürk Stadyumu'nda gerçekleştirilen projenin açılış etkinliğinde yaptığı konuşmada, 21. yüzyılda tüm kurum ve kuruluşların toplumun hassasiyetlerini göz önünde bulundurma zorunluluğu olduğunu belirtti.
     Bu proje 21. yüzyıl kamu hizmet anlayışının bir ürünü olduğunu belirten lekesiz şöyle devam etti:
     ''Çocukların sokaktan sahaya, spora yönlendirilmesi toplumsal barış için çok önemli. Kamu hizmetlerinde halkın desteği alınmadan proje üretmek mümkün değil. Bütün kamu kurum ve kuruluşları toplumun hassasiyetlerini göze almak durumunda. Hepimizin övündüğü, farklılıkların bir arada barış içinde yaşadığı bir yer olmamız, sporun barış ve kardeşliği pekiştiren özelliği sayesinde daha da gelişecektir.''
 
 

     Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ise ''Defne projesi'' 10 aydır devam eden 7 alt başlığı olan bir proje olduğunu kaydetti.
     Sokaktan spora sporla hayata bağlan projesiyle devletin imkanlarından faydalanamamış farklı aşiretlere bağlı çocukların sporla tanışmasını sağlamayı amaçladıklarını belirten Kılıç, şuana kadar belirlenen 221 çocuğa, profesyonel eğitmenler eşliğinde yaz boyunca spor faaliyetlerine katılma imkanı sağlayacaklarını belirtti.
     Kılıç, ileride bu çocuklardan hem kenti hem de ülkeyi başarıyla temsil edecek sporcular yetişeceğine inandığını belirterek, katkıda bulunan bütün kurumlara ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ettiğini ifade etti.
     Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Rıza Tütüncüoğlu da 5 yıl önce bu projeye benzer bir projenin imkansızlıklardan hayata geçirilemediğini, fakat şimdi başlatılan proje ile sporun barış, kardeşlik ve dostluk getireceğine ve yapılacak yetenek seçimlerinde başarılı sonuçlar alınacağına inandığını belirtti.
     Aşiretler Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Necat Özkan gençlerin spor ile hayata döndürülüp topluma kazandırılması adına başlatılan bu projeye katkıda bulunan herkese teşekkür ettiğini söyledi.
     Lekesiz, spora başlayacak 221 çocuğu temsilen 10 çocuğa hediyeler verirken, yine defne projesi kapsamında okuma-yazma öğrenen 207 kişiyi temsilen 10 bayana diplomalarını verdi.
     Etkinliğe Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Milli Eğitim müdürü Cafer Tulmaç, diğer kurum müdürleri, emniyet mensupları ve vatandaşlar katıldı.