ÇÖP TOPLAYAN ÇOCUKLAR

Şehrimizin hemen her köşesinde çöp konteynırlarını karıştırarak karton, metal, hurda toplayan ve bunları satarak geçimini sağlayan insanların var olduğu hepimizin malumudur.
ÇÖP TOPLAYAN ÇOCUKLAR
       HATAY VALİLİĞİNE     AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜNE   
          HATAY  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINA     
ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANLIĞINA      CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA
Her ne kadar hükümetin yakın zamanda çıkardığı yasa ile hurda ticareti yapanlara ağır para cezaları öngörülmüş ise de; hemen her çöp konteynırının başında çöpü karıştıran insanların varlığında bir değişiklik olmadığı açıktır.Evimizin önünde, işe giderken gelirken, kırmızı ışıkta dururken mikrop yuvası çöp konteynırlarını elleriyle karıştıran okul çağındaki çocukları görmek vicdan sahibi herkesi üzmektedir.Yaşıtları okul yolunda ders kitapları taşırken boyundan büyük, kilolarca ağırlıktaki hurda arabasını çekmeye çalışan çocuklar toplum vicdanını derinden yaralamaktadır.Anayasayımız da; “her Türk vatandaşının bu Anayasadaki temel hak ve hürriyetlerden eşitlik ve sosyal adalet gereklerince yararlanarak milli kültür, medeniyet ve hukuk düzeni içinde onurlu bir hayat sürdürme ve maddi ve manevi varlığını bu yönde geliştirme hak ve yetkisine doğuştan sahip olduğu” hususuna yer verilmiştir.Bu hadise ayrıca sosyal devlet ilkesine de aykırılık teşkil etmektedir.Anayasamızın 41. maddesinde; Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar. Her çocuk, korunma ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça, ana ve babasıyla kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahiptir. Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır. hükümleri yer almaktadır.Bu memleketin bir vatandaşı olarak, vicdan sahibi biri olarak bu çocukları her gördüğümde yüzümü çevirmek veya görmezden gelerek hiç yoklarmış gibi davranmak inancıma ve insanlığıma ters düşüyor.Hijyenik olmayan bu koşullarda ağır yüklerin altında çalışmaya zorlanan okul çağındaki bu çocuklar için yetkili kurum ve kuruluşların herhangi bir faaliyetinin olmadığını görmek de üzüntümü arttırmaktadır.4857 sayılı İş Kanunumuzda 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaklanmıştır. Bu koşullarda çalışmaya zorlanan çocuklar için idarenizce yapılan herhangi bir iş ve işlem var mıdır? Toplum vicdanını yaralayan bu görüntülerin son bulması için herhangi bir proje veya faaliyetiniz olacak mıdır?
    Ahmet BAYIRLI
ÇÖP TOPLAYAN ÇOCUKLAR haberi 15 Nisan 2016 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay Antakya muhabirimiz Gülen Tarhana adına  tarafından  8930 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle