Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen Anıldı

Hatay Cumhuriyeti’nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, vefatının 34. yılında Hatay Valiliği’nde düzenlenen törenle anıldı.
Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen Anıldı

 Gerçekleşen törende Hatay Vali Vekili Kadim Doğan, valilik binası önünde bulunan Atatürk Anıtı’na ve Tayfur Sökmen’in anıtına çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Hatay Fen Lisesi Öğretmeni İbrahim Çolak tarafından Sökmen'in hayatı anlatıldı öğrenciler tarafından şiirler okundu. 

Hatay Valiliği Tayfur Sökmen Toplantı Salonu’nda devam eden törende konuşan Vali Vekili Kadim Doğan, Sökmen’in hayatı ve kişiliği hakkında bilgi verdi. 
 
Vali Vekili Doğan, “Hatay’ın anavatana katılması, siyasi ve diplomatik bir başarı olarak tarihimizde anlamlı bir yere sahiptir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de çözümü için değerli çabalar sarfettiği ve büyük önem verdiği Hatay meselesi, Hataylı soydaşlarımızın azim ve iradeleri, Türkiye’nin akılcı hamleleri sayesinde barışçı ve diplomatik yöntemlerle çözülmüştür. Hatay’ın anavatana katılması, birlikte yaşama iradesini ve milletimizin dayanışmasını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.” dedi. Hatay Devleti belgeselinin izlenmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen'i anma töreni sona erdi.Törene, Sayın Sökmen’in yakınları, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. H. Salih Güder, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, kurum müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.