CUMHURİYET 87 YAŞINDA -CHP HATAY MİLLETVEKİLİ DURGUN:

''CUMHURİYET, DEVRİMCİ, ULUSAL, LAİK VE TOPLUMSAL BİR DEVLETİN NİTELİĞİDİR''
CUMHURİYET 87 YAŞINDA -CHP HATAY MİLLETVEKİLİ DURGUN:
CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun, cumhuriyetin, devrimci, ulusal, laik ve toplumsal bir devletin niteliği olduğunu bildirdi.
     Durgun, Cumhuriyet bayramının 87. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türk ulusunun, Atatürk'ün önderliğinde dünya tarihinde eşine ender rastlanır büyük bir destan yazarak, cumhuriyeti kurduğunu ifade etti.
     Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünün, Atatürk ilke ve devrimlerinin korunup kollanmasında herkese sorumluluk düştüğünü kaydeden Durgun, şöyle devam etti:
     ''Başta laiklik olmak üzere, devletimizin değiştirilemez nitelikteki temel ilkeleri, yolumuzu aydınlatmayı sürdürmektedir. Bu ilkeleri değiştirmeye yönelik hareketlere karşı kararlılıkla mücadele vermek gerekmektedir.
     Türk Anayasa sisteminde, yönetim biçimi olarak kabul edilen Cumhuriyet, devrimci, ulusal, laik ve toplumsal bir devletin niteliğidir. Demokrasi, insanların sahip oldukları hakları en iyi biçimde kullanmalarına ve insanca yaşamalarına olanak tanıyan bir yönetim biçimidir. Cumhuriyetin ilanının ardından toplumsal yaşamımıza giren demokrasiyi benimsememizin temelinde bu gerçek yatmaktadır.''
     CHP Hatay Milletvekili Fuat Çay da Yüce Önder Atatürk'ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyetinin 87. yılını milletçe büyük bir kıvanç ve coşkuyla kutladıklarını ifade etti.
     Milletin, cumhuriyet rejimi ile kazandığı değerleri, toplum hayatının vazgeçilmez unsuru olarak benimsemek zorunda olduğunu belirten Çay, şöyle devam etti:
     ''Ulusal birliğimizin ve egemenliğimizin korunması, geleceğimiz yönünden yaşamsal bir önem taşımaktadır. Ayrılık yaratmak isteyenlere hiçbir şekilde de fırsat verilmeyecektir. Millet olarak içten ve dıştan gelen gerici, bölücü ve yıkıcı tehlikelere karşı her zaman Atatürk cumhuriyetini korumalı ve ona sahip çıkmalıyız. Atatürk'ün izinden yürüyerek, cumhuriyeti yaşatmak, ilke ve devrimleri korumak, yaşlısıyla genciyle Türk ulusunun aydınlık yarınlara yürüyebilmesi için koruması gereken en büyük görevdir.''
     Hatay Baro Başkanı Sinan Akgöl de Cumhuriyet rejiminin, ulusun egemenliği kendi elinde tuttuğunu ve temsilcileri marifetiyle kullandığı bir yönetim biçimi olarak, çağdaş, demokratik, laik, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kavramlarını esas alan bir yönetim şekli olduğuna dikkati çekti.
     Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnet ve rahmetle andıklarını ifade eden Akgöl, şunları kaydetti:
     ''Bugünde cumhuriyet ilkelerine, ulus devlet ve üniter yapımıza saldırılar ne yazık ki devam etmektedir. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz günleri yaşamaktayız. Duyarlı olmak ve sorunlarımızı sağduyu ile çözmek zorundayız. Cumhuriyet ve ilkelerini, birlik ve beraberliğimizi korumak konusunda birey ve kurum olarak üzerimize düşeni yapmalıyız.''
     ADD Hatay Şube Başkanı Kezban Kuran da, cumhuriyetin bir fazilet rejimi olduğunu bildirdi.
     Cumhuriyetin, ırk, dil ve cemiyet farkı gözetmeksizin tüm vatandaşların paylaştıkları ve yararlandıkları siyasal rejimin adı olduğuna dikkati çeken Kuran, ''Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu ümmet anlayışından kurtararak ulus olma bilincine kavuşturması, bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir'' dedi.
     Hatay Genç İşadamları Derneği (HAGİAD) Başkanı Aykut Özbuğday ise milletçe coşku içinde kutladıkları Cumhuriyet rejimi ile milletin kazandığı değerleri, toplum hayatının vazgeçilmez unsuru olarak benimsendiğini kaydetti.
     Karşılaştığı sorunlara rağmen Cumhuriyete olan bağlılığı sayesinde birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı bildiğini belirten Özbuğday, şöyle devam etti:
     ''Sürekli milletimizin karşısına değişik kisvelerle çıkarılan ama esas amacı ülke bütünlüğümüzü ve birliğimizi bozarak Türk milletini Atatürk ilke ve inkılaplarından uzaklaştırmayı amaç edinen dış ve iç mihraklar hiçbir zaman emellerine ulaşamayacaktır.''
     Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Başkanı Ahmet Yetişen de milli mücadelenin tamamlanmasının hemen ardından kurulan cumhuriyetin, kahraman Türk milletinin ve Atatürk'ün karakterine çok uygun bir yönetim biçimi olduğunu bildirdi.
     Demokratik, laik ve sosyal devlet niteliği kazanan bir duruma gelindiğini ifade eden Yetişen, şunları kaydetti:
     ''Kuruluşundan itibaren günümüze gelinceye kadar bir anıt gibi bütün müesseseleri ile pırıl pırıl parlayan Türkiye cumhuriyetinin sonsuza kadar devam edebilmesi ve daha güçlü olabilmesi için bizlere düşen görev daha parlak bir şekilde sonsuza taşımaktır. İnanıyoruz ki her manası ile büyük Türk milletinin öz ve aziz malı olan cumhuriyet kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek ve ebediyen yaşatılacaktır.''