Cumhuriyet Köyü Merası Törenle Açıldı.

Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen Mera Islah ve Amenajmanı Projesi kapsamında ıslah edilen Reyhanlı İlçesi Cumhuriyet Köyü Merası,  törenle otlatmaya açıldı.
Cumhuriyet Köyü Merası Törenle Açıldı.
Açılış töreninde konuşan  Vali Lekesiz, tarım sektörünün ülkemiz için de ilimiz için de büyük öneme sahip olduğunu söyledi.İlimizde kazanılan her 100 liranın tarım sektöründen kazanıldığını, çalışan her 100 insanın ortalama 30’unun bu sektörde çalıştığını kaydeden Lekesiz, 2000 yılında tarım sektöründen elde edilen toplam gelir 500 milyon lira iken bu rakamın 2012 yılı sonu itibarı ile 3 milyar 300 milyon liraya çıktığını söyledi.Hatay’ın bir bereket coğrafyası olduğunu, tarımda ileri seviyede olduğumuzu, sulama sorununun çözülmesi ile beraber ilimizde tarımın çok daha iyiye gideceğini kaydeden Lekesiz, ‘Başta Amik ovası olmak üzere ekonomik olarak sulanabilir tarım arazilerimizin son yıllarda yapılan yatırımlara rağmen maalesef ancak yüzde 20’si sulanabiliyor. Ancak başta Reyhanlı Barajı olmak üzere bölgemizde yapılmakta olan Tahtaköprü Barajı, Karaçay Barajı ve diğer barajlarla beraber 2015-2016 yılı sonu itibarıyla ekonomik olarak sulanabilir tarım arazilerimizin yüzde 92’si sulanabilir hale gelecek. Ayrıca vahşi sulama sisteminden damlama sulama sistemine geçilecek, bunda da verim yüzde 30 artacak.’ dedi.Dünya pazarlarının talep ettiği kalitede üretim yapabilmek ve tarımda çok daha iyiye gidebilmek için hazırlanan Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Strateji Planı’na da değinen Lekesiz, planın tarım sektöründe yol haritası olduğunu söyledi. İki yıllık uygulamadan çok verimli sonuçlar alındığını da hatırlatan Vali Lekesiz sonuçları vatandaşlarla paylaştı.‘Yaş sebze ve meyve ihracatında Türkiye birincisiyiz.
 
 Hayvancılık sektöründe ise daha iyi olmak için çalışmalar devam ediyor. 2010 yılı itibarı ile 126 bin büyükbaş hayvanımız vardı. Bakanlığımızdan, Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından ve başka fonlardan verilen desteklerle bu sayı 140 bine çıktı. Hedefimiz bu rakamın ilimiz genelinde 300 bine çıkmasıdır. Küçükbaş hayvan ise 2010 yılı itibarı ile 163 bindi, 2012 yılı sonu itibarı ile 302 bine çıktı. 2010 yılında ilimizde 4 bin 500 hektar alanda yem bitkileri ekili iken bu alan bugün 8 bin 600 hektara çıktı. 2010 yılında et üretim miktarı 8 bin 600 ton iken bugün bu rakam 12 bin tona, süt 125 bin ton iken bugün 225 bin tona çıktı.’ Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler de, Cumhuriyet Köyü mera islah çalışmasının Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı kapsamında oluşturulduğunu hatırlatarak, projenin diğer köylerde de geliştirilerek, meralardan elde edilen gelirin ve verimliliğin artırılmasının hedeflendiğini söyledi.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çayır Mera Daire Başkanlığı Başkan Vekili Türkay Karaca da Mera Kanunu hakkında bilgi vererek, bu kapsamda Bakanlığın hedeflerinin neler olduğunu anlattı.Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüştü Hatipoğlu da Cumhuriyet Köyü sakinlerinin refah düzeyini yükseltmek amacıyla hizmete giren mera projesinin, Devlet-Millet işbirliğinin güzel bir örneği olduğunu söyledi.Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi ise, ilimizde 362 köy, 76 belde ve belediyede toplam 13 bin 216 hektar çayır ve mera alanı bulunduğunu, 3 köyde toplam 900 dekar mera alanının ıslah amaçlı olarak kiralandığını söyledi.Cumhuriyet Köyü Muhtarı İsmail Arı ve çiftçi İzzettin Kara ise meranın hizmete girmesinden dolayı emeği geçenlere teşekkür etti. 

Daha sonra Vali Lekesiz ve beraberindekiler kurdele keserek meranın açılışını gerçekleştirdi ve merayı gezdiler. 

Meranın toplam maliyeti 259 bin 662 lira olup, 50 bin lirası İl Özel İdaresi, 60 bin 926 lirası da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından karşılanıyor.