DASK'tan Hatay'da öğrencilere deprem tatbikatı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kentte olası bir depremde yapılması gereken davranışlar ile ilgili eğitim ve tatbikat yaptırdı.
DASK'tan Hatay'da öğrencilere deprem tatbikatı
 Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü bünyesindeki DASK tırında görevli, Afete Hazırlık Eğitmeni Yasemin Korkusuz, özellikle çocukların olası bir depremde nasıl davranmaları gerektiği konusunda eğitmek istediklerini söyledi.
     Antakya Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen deprem eğitim programı kapsamında depremin ne olduğunu çocuklara anlatmaya çalıştıklarını kaydeden Korkusuz şöyle konuştu:
     ''Verilen eğitim kapsamında ilk önce çocuklara depremin ne olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Deprem ile yaşamayı öğrenmeleri için depremden önce yapılması gerekenler ve alınması gereken tedbirlerle ilgili bilgi veriyoruz.
 Çocukların deprem sırasında paniğe kapılmadan neler yapılması gerektiğini ilk önce ders olarak verdikten sonra DASK'ın eğitim amacıyla düzenlediği simülasyon tırda tatbikat yaptırıyoruz.''
     Korkusuz, deprem sonrası bireylerin binayı nasıl terk etmeleri konusunda da eğitim vermeye çalıştıklarını ifade etti.
     Eğitim bölümünden sonra Simülasyon tırda tatbikata yaptırıldı. Tatbikatta olası bir 7.4 şiddetindeki depreme karşı nasıl davranılması pratik olarak gösterildi.