DEMİR ÇELİKTE TÜRK-RUS YATIRIMI

DEMİR ÇELİKTE TÜRK-RUS YATIRIMI -İSKENDERUN'DA, ATAKAŞ ŞİRKETLER GURUBU'NUN RUS MMK ŞİRKETİ ORTAKLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ YATIRIMIN TAMAMLANMAK ÜZERE OLDUĞU BİLDİRİLDİ
DEMİR ÇELİKTE TÜRK-RUS YATIRIMI
Hatay'ın İskenderun İlçesinde, Atakaş Şirketler Grubu'nun, demir çelik sektöründe, Rusya'nın en büyük çelik üreticilerinden Magnitogorsk Iron and Steel Works (MMK) ortaklığında gerçekleştirdiği yatırımın tamamlanmak üzere olduğu bildirildi.
     İskenderun Körfezi'nde Dörtyol ilçesi Payas beldesinde yapımı büyük ölçüde tamamlanan ve yıl sonunda tam kapasite devreye alınması hedeflenen MMK-Atakaş yatırımına finansman desteği sağlayan Garanti Bankası'nın üst düzey yöneticileri tesisleri ziyaret etti.
     Atakaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş, bankanın Genel Müdürü Ergun Özen, Yardımcıları Recep Baştuğ, Ebru Edin, Turgay Gönensir ve Bölge Müdürü Hakan Öğer'e çalışmaları hakkında bilgi verirken, ''Garanti Bankası'nın krize rağmen sağladığı desteğin önemine'' dikkati çekerek, şunları kaydetti:
     ''MMK-Atakaş yatırımı yıl sonuna kadar tamamlanacak. Tesislerimizde yıllık 2,5 milyon ton sıcak saç üreteceğiz. Eylülde iskelemizin elleçleme kapasitesi 250 bin tona ulaştı. Bu da 3-4 aydır çalışan bir iskele için çok iyi kapasite. Boyalı saç fabrikamız 3 ay önce çalışmaya başladı, çok iyi randıman aldık. Hem ihracat yapıyoruz, hem de iç piyasada MMK-Atakaş boyalı saçları aranır duruma geldi. Soğuk haddemizde de bu ayın ikinci yarısında deneme üretimine geçmeyi hedefliyoruz. Yıl sonuna kadar sıcak hadde grubumuz da bitecek ve böylece yatırımımız tamamlanmış olacak.''
     Yatırımlarının bitmesiyle yaklaşık 2 bin kişinin istihdam edileceğini belirten Atakaş, şöyle devam etti:
     ''Gelişmekte olan ülkelerde yatırıma ihtiyaç vardır. Bütün kötülükleri önlemenin en önemli yollarından biri de yatırımdır. MMK-Atakaş'ın yanı sıra, İskenderun Demir Çelik Fabrikaları'nın (İSDEMİR) da yassı mamul üretecek olması, kısa süre kurulacak yan sanayi tesisleriyle 50-100 bin arası kişiye istihdam sağlanacak. Bizim yatırımlarımız diğer yatırımlara öncülük ettiği için mutluyuz.''
     Garanti Bankası Genel Müdürü Ergün Özen de, MMK-Atakaş yatırımının önemli bir yabancı sermayenin ülkeye getirilmesi açısından büyük önem taşıdığını belirterek, şunları söyledi:
     ''MMK gibi önemli bir yabancı sermayenin Türkiye'ye getirilmesi ülke açısından büyük önem taşıyor. İkincisi bu yatırımın yarattığı istihdam da çok önemli. Garanti Bankası'nın bugün itibarıyla verdiği kredi tutarı 76 milyar liradır. Bu 76 milyar lira kredi içerisinde çok net söylüyorum ki en fazla istihdam yaratan MMK-Atakaş oldu.
     Konuşmaların ardından Recep Atakaş, desteklerinden dolayı, Özen'e MMK-Atakaş'ı simgeleyen plaket sundu