Denetimli serbestlik sayesinde kendi işini kurdu.

 -Hatay'da 2002 yılında cezaevinden çıktıktan sonra sabıkalı olduğu için uzun yıllar işsiz gezen Ezver Yar, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğünün yönlendirmesiyle katıldığı ''girişimcilik'' eğitimiyle kendi işini kurdu
Denetimli serbestlik sayesinde kendi işini kurdu.
  Eski hükümlüleri topluma kazandırmak amacıyla kurulan Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube müdürlükleri, cezalarını tamamladıktan sonra tahliye olanlara ekonomik anlamda sorun yaşamamaları için her türlü desteği sunuyor.
     Hatay merkeze bağlı Narlıca beldesinde yaşayan ve 2001 yılında işlediği bir suçtan dolayı girdiği cezaevinden 16 ay hapis yattıktan sonra tahliye olan Ezver Yar (34) Hatay Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğünün verdiği destekle yaşama tutundu.
     Evli ve 3 çocuk babası Yar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cezaevinden çıktıktan sonra sabıkalı olduğu için uzun yıllar iş bulamadığını belirterek, bu durumu belirtmeden girdiği işyerlerinden de sabıkalı olduğunun öğrenilmesi üzerine çıkartıldığını söyledi.
     Ailesinin geçimini sağlamak için yaptığı iş başvurularından sonuç alamadığını ve yıllarca işsiz gezdiğini vurgulayan Yar, ''Yaklaşık bir yıl önce de iş bulunur umuduyla İŞKUR İl Müdürülüğüne müracaat ettim. Yetkililer ise beni Hatay Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürülüğüne yönlendirdi. Bu müdürlük görevlileri de 14 eski hükümlüyle birlikte 'Doğalgaz Sıhhi Tesisat ve Kaynakçılık' kursuna katılmamı sağladı'' dedi.
     Yar, kursu bitirip sertifika almasına karşın bu alanda iş bulamadığını belirterek, şunları söyledi:
     ''Bunun üzerine yine Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğünün yönlendirmesiyle 60 saat süreli 'girişimcilik' eğitimine katıldım. Eğitim sonunda sertifika alıp, hazırladığım ''tüp ve su bayiliği'' projesi ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığına (KOSGEB) başvuruda bulundum. Proje kabul edilip KOSGEB'ten iş yerini açmak için 6 bin 500, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü Koruma Kurulu'nda yer alan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından da 4 bin lira destek sağlandı. Sağlanan hibe desteklerle kendi işimin patronu oldum. Şimdi yanımda bir kişiyi de istihdam ediyorum. Bana bu imkanı sağlayanlara teşekkür ederim.''
     Yar, cezaevinden çıkanlara sahip çıkılması ve ön yargılı yaklaşılmaması gerektiğini de söyledi.
     Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri de girişimcilik eğitimi ile şimdilik 2 eski hükümlünün, toplam 27 bin liralık hibe destekle kendi işinin patronu olmasının sağlandığını, çalışmaların sürdüğünü bildirdiler.