DENGE HDD DEN Baro Başkanı Dönmez'e ziyaret

Denge Hukuk ve Düşünce Derneği Başkanı Av. Muhammet Çakır, dernek yönetim kurulu ve dernek üyelerinden oluşan heyet, önceki ay Hatay Baro Başkanı seçilen Av. Ekrem Dönmez'e tebrik ziyaretinde bulundu.

DENGE HDD DEN Baro Başkanı Dönmez'e ziyaret
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, “Bu ziyaretin 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde gerçekleşmesi benim için çok anlamlı. Çünkü barolar hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını korumak kollamakla görevlidir. Baro başkanı seçildiğimiz tarihten itibaren bütün sivil toplum kuruluşlarına çağrı yaptık ve birlik içinde çalışmak istediğimizi söyledik. Ayrımsız kentte yaşam bulan, sivil toplum örgütlerinin tamamıyla bu yaklaşımı sergileyeceğiz. Bu ortak çalışma kültürünü yakalamak istiyoruz.” dedi.Baro Başkanı Dönmez, dosya incelemesine sınırlama getiren ve adlî aramalarda 'makul şüphe'yi yeterli bulan yasal düzenlemenin TBMM'de kabul edilmesine tepki göstererek şu açıklamayı yaptı: “Yargının kurucu 3 ayağından biri olan savunma, dosyayı inceleyemeden, şüpheli hakkındaki itham ve delillerin ne olduğunu bilmeden savunma yapmak durumunda kalacak. Avukat dosyaya ve dolayısıyla aleyhindeki delillere erişemediği için sağlıklı ve etkili bir savunma yapamayacaktır. Son geldiğimiz süreçte gündemimizi işgal eden 'iç güvenlik paketi' bizi ciddi bir şekilde kaygılandırıyor. İç güvenlik paketinin içinde yer alan unsurlar ne insan olarak, ne de hukukçu olarak kabul edebileceğimiz düzenlemeleri içermiyor. Yeni yargı paketi ile idari makamlara yargı yetkisi tanınmasına mı, yargı makamlarına haber dahi verilmeksizin 24 saate kadar gözaltı yetkisi tanınmasına mı, aramalarda somut delile dayalı kuvvetli şüphe unsuru yerine makul şüphe gibi bir yetkiye mi kaygılanalım. Bu uygulamalar insan hakları değerlerine tamamen terstir ve bir geriye gidişi ifade etmektedir. Hukuk Devleti inşası noktasında engel çıkan her ortamda üzerimize düşeni Hatay Barosu olarak yerine getireceğiz.
Bunu da ancak diğer barolar ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket etmesi ile başarabiliriz. Denge Hukuk ve Düşünce Derneği olarak, bu alanda yaptığınız çaba ve katkılardan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. İşbirliği noktasında da her türlü desteğe hazır olduğumuzu bilmenizi istiyorum.” 'Makul şüphe' düzenlemesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu belirten Denge Hukuk ve Düşünce Derneği Av. Muhammet Çakır, “Bizde bir sivil toplum kuruluşu olarak söylediğiniz hususlara gönülden katılıyoruz. Ülkeyi yönetenlerce hazırlanan son yargı paketiyle adlî aramalar artık sıradan ve keyfî bir hal alabilecek.Adil yargılanma hakkını ihlal eden ve ev, üst ve sair aramalar için 'makul şüphe'yi yeterli bulan bu yasal düzenlemelerin ülke insanı için hak ihlallerine yol açacağına kuşku yoktur. Ayrıca makul şüphe gibi elimizden alınan haklar mutlaka iade edilmelidir. İç güvenlik paketi Anayasa’ya ve İnsan Hakları Beyanname’sine  aykırıdır. Biz hukukun üstünlüğüne ve hukuk devleti ilkesinin egemen olduğu anlayışın benimsendiği bir devlet istiyoruz. Ümit ediyorum ki ülkenin yönetici kadrosu da yapmış olduğu yanlıştan geri adım atar ve kısa sürede ülkemiz normale döner. Bu hususta her türlü çalışmaya ortak olmak isteriz. Bununla beraber, baromuzun kurumsal kimliğinin ön plana çıkartılması meslektaşlarımızın sorunlarının çözümü hususlarında çalışmalar yapacağınızdan şüphemiz yok. Biz de bu hususları takip edip çalışmalarınızı destekleyeceğiz.Denge Hukuk ve Düşünce Derneği olarak tüm insanlığın İnsan Hakları Günü'nü tebrik ediyoruz. İnşallah tüm haksızlıkların ve ayrımcılıkların bitmesini temenni ediyoruz. ” diye konuştu.Ziyarete, Baro Yönetim Kurulu üyesi Av. Mehmet Özer, Dernek yönetim kurulu üyesi Av. Teyfik Karakoç, Av. Zekeriya Karaoğlu ve diğer üyeler; Av. Murat Çelik, Av. Süleyman Altay, Av. İlkan Karabay ve Av. Mustafa Tazearslan katılım gösterdi.Ziyaretin sonunda Dernek Başkanı Çakır, baro başkanı Dönmez'e Hat Sanatçısı Ali Taner Dağ'ın hazırlamış olduğu, üzerinde Baro Başkanı Ekrem Dönmez'in adı yazılı tabağı hediye etti.