DENİZ GEZMİŞ VE ARKADAŞLARINININ KATLETİLMESİNİN YILDÖNÜMÜ

CHP Hatay Milletvekili Av.Refik Eryılmaz 6 Mayıs Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının katledilmesinin yıldönümü dolayısıyla bir anma mesajı yayınladı.
DENİZ GEZMİŞ VE ARKADAŞLARINININ KATLETİLMESİNİN YILDÖNÜMÜ
Deniz Gezmiş ve arkadaşları soğuk savaş döneminin kirli pazarlıklarında emperyalizmin yerli işbirlikçileri tarafından katledildiler. ''Hayatı pahasına da olsa inandığı değerler için mücadele eden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan gibi devrimci gençlerimiz 6 Mayıs 1972 tarihinde Türk Ceza Kanunu’nun 146/1 maddesi uyarınca ölüm cezasına mahkûm edildiler. O günün mahkeme heyeti bu genç fidanlarımızın suçlarını Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı cebren değiştirmeye teşebbüs olarak nitelendirmiş ve idam edilmeleri yönünde karar vermiştir.  Hâlbuki bu üç fidanımızın Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını cebren değiştirmeye güçleri yoktu. Ne tankları vardı, ne topları vardı. Ancak uğruna mücadele ettiği değerleri vardı.
 
          

Deniz Gezmiş ve arkadaşları hiçbir yerde hiçbir şekilde suikast yapmadılar, banka hortumlamadılar, darbe yapmadılar, sadece inandıkları değerler uğruna mücadele ettiler. O günkü yargı ve yetkililerin kararı tarihimize kara bir leke olarak geçmiş ve belleklerimize kazınmıştır. Onlar Türkiye emekçisi için, işçilerimiz, köylülerimiz, halk için mücadele ettiler. Gezmiş, Aslan ve İnan'ın idam edilmeleri demokrasimizin bir ayıbıdır. 6 Mayıs Türk tarihinde kara bir lekedir. Genç fidanlarımızın idam edilişlerinin yıldönümünde saygıyla ve rahmetle anıyoruz, ruhları şad olsun. Onlar gibi inandığı değerler adına mücadele eden milyonların yolu açık olsun.”  ifadelerine değindi.