Deniz kaplumbağaları sahile yumurta bırakıyor

Yeşil deniz kaplumbağaları ve caretta carettalar, Samandağ sahiline yumurtalarını bırakmaya başladı -Samandağ Kaymakamlığı Bilimsel Araştırma Merkezi Sorumlusu Dr. Sönmez: ''Hayatta kalan ve denize ulaşan birey sayısını artırmaya çalışıyoruz''
Deniz kaplumbağaları sahile yumurta bırakıyor
 Samandağ Kaymakamlığı Bilimsel Araştırma Merkezi Sorumlusu Dr. Bektaş Sönmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, Haziran ayında başlayan deniz kaplumbağalarının yumurtlama döneminde şu ana kadar yaklaşık 200 kadar yeşil deniz kaplumbağası ve 4 caretta caretta yuvası tespit ettiklerini söyledi.
     Sönmez, kaplumbağaların Temmuz ayı sonuna kadar yumurtlamaya devam edeceğini, yavruların yumurtadan çıkışının ise Ağustos başından Eylül sonlarına kadar süreceğini bildirdi.
     Kaplumbağaların yumurtalarını bıraktıkları alanlarda bazı sorunlar olduğuna işaret eden Sönmez, şunları kaydetti:
     ''Şu ana kadar Samandağ sahilinde yaklaşık 200 kadar yeşil deniz kaplumbağası ve 4 caretta caretta yuvası tespit ettik. Özellikle Samandağ kumsalında kıyı erozyonu, yuvaların su altında kalması, çakal, tilki gibi yırtıcı hayvanlar tarafından yuvaların tahrip edilmesi, ışıklı alanlardaki yuvalardan çıkan yavruların ters yöne gitmesi, deniz kaplumbağalarının karşılaştıkları sorunların başında geliyor. Bu seneki koruma çalışmalarımız içerisinde köpek ve tilki tahriplerine karşı yuvaların kum üstü ve altı bölümlerini kafesle koruma altına alıyoruz. Böylelikle hayatta kalan ve denize ulaşan birey sayısını artırmaya çalışıyoruz. Kıyıya yakın yuvaların, daha güvenli alanlara kontrollü şekilde transferlerini yapıyoruz.''
     Sönmez, önceki yıla oranla bu yılki yumurtlama sezonun daha düşük seyrettiğini, ancak bu durumun kaplumbağa sayısının azaldığı anlamına gelmediğini vurguladı. Sönmez, mevsimsel dalgalanma sonucu her yıl yuva sayısında değişiklik olduğunu ifade etti.

     Yumurtadan çıkan yavru deniz kaplumbağalarının denize ulaşması açısından sahilin temizlenmesi konusunda yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının çok ciddi çalışmalar yaptığını anlatan Sönmez, ''WWF Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye'nin Canı Hibe Programı ve Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği tarafından yürütülen proje kapsamında yuvalar korunuyor, kumsal temizleniyor, kum talanı için önlemler alınıyor. Bu da bizleri mutlu ediyor'' dedi.      
     -Yüzgeçlerine metal plakalar takılıyor-      
     Bektaş Sönmez, Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli üniversitelerinden gönüllü ve duyarlı öğrencilerin kendileriyle birlikte koruma çalışmalarına katıldığını belirtti.
     Sönmez, son 2 yıldır Samandağ sahiline yumurtlamak için gelen deniz kaplumbağası sayısını tespit etmek için yüzgeçlerine, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürülüğü'nün temin ettiği metal plakalar taktıklarını söyledi.
     Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı Mişel Atik de derneklerinin bu yıl WWF Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye'nin Canı Hibe Programı çerçevesinde yürüttürükleri projede, yeşil deniz kaplumbağalarının koruması ve koruma bilincinin artırılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydetti.
     Atik, proje kapsamında okullarda öğrencilere ve halka yönelik eğitim çalışmaları verdiklerini ifade etti.
     Yeşil deniz kaplumbağalarının Samandağ için en önemli canlı türü olduğuna dikkati çeken Atik, ''Yeşil deniz kaplumbağaları Türkiye'de yoğunluklu olarak Samandağ sahilinde yumurtlamaktadır. İnsanlarımız bilgilendikçe nesli tehdit altında olan bu deniz canlılarının korunması daha kolaylaşacaktır'' diye konuştu.