DEVLET BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ BAĞIŞ ,ADİL BİR MÜZAKERE SÜRECİ İSTİYORUZ

TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU 66. TOPLANTISI -DEVLET BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ BAĞIŞ: -''ADİL BİR MÜZAKERE SÜRECİ İSTİYORUZ'' -''TÜRKİYE TERÖRLE MÜCADELEDE AB'DEN SOMUT DESTEK BEKLEMEKTEDİR. ÜYE ÜLKELERDEN KENDİ TOPRAKLARI ÜZERİNDE PKK MENSUPLARININ BARINDIRILMAMASINI BEKLEMEKTEDİR'' -''ARTIK AVRUPA'DAKİ BAZI GÜÇLERİN KIBRIS'IN ARKASINA SAKLANMASINA SON VERMESİ GEREKTİĞİ İNANCINDAYIM''
DEVLET BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ BAĞIŞ ,ADİL BİR MÜZAKERE SÜRECİ İSTİYORUZ
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Adil bir müzakere süreci istiyoruz'' dedi.
     Bağış, Ottoman Palace'de düzenlenen Türkiye-AB Karma Parlamento 66. Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, şu an itibariyle Türkiye'nin AB'den ve Avrupa kurumlarından 5 ana beklentisi olduğunu söyledi.
     Bunlardan birincisinin Türkiye'nin müzakere sürecinde adil bir süreç yaşamak istediğini anlatan Bağış, ''Biz büyük bir ülke olduğumuz için diğer ülkelerin adaylık sürecinde olduğu gibi ne daha fazla kolaylık veya istisnalar istiyoruz. Ne de başka ülkelerin müzakere sürecinde önlerine konulmayan engellerle karşılaşmak istiyoruz. Adil bir müzakere süreci istiyoruz'' diye konuştu.
     Bağış, Türk vatandaşlarının kendilerini en az Avrupalı hissettikleri anın AB üyesi ülkelerin konsoloslukları veya büyükelçilikleri önünde vize kuyruklarında bekledikleri zaman yaşadıklarını belirtti.
     Egemen Bağış, şunları söyledi:
     ''Bugün Paraguay'ın veya Uruguay'ın vatandaşları, AB üyesi ülkelere vizesiz girebilirken, bizim vatandaşlarımızın, dış ticaretinin yüzde 60'ını Avrupa ile yapan Türkiye'nin vatandaşlarının, Avrupa'nın bütün güvenlik politikalarında üye bir ülkeymiş gibi davranan ve birçok ülkeden daha fazla destek veren, 32 ülkede askeri ile güvenliğe katkı veren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Avrupa'nın AB dışında bütün kurumlarının tam üyesi olan Türkiye'nin insanlarının bu vize ayıbı ile karşılaşması gerçekten kabul edilemeyecek bir yaklaşım tarzıdır.''
     Üçüncü konunun terörle mücadele olduğunu ifade eden Bağış, ''Türkiye terörle mücadelede AB'den somut destek beklemektedir. Üye ülkelerden kendi toprakları üzerinde PKK mensuplarının barındırılmamasını beklemektedir'' dedi.
     Bağış, diğer bir konununda Kıbrıs olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
     ''Bazen kendimi Kıbrısların yerine koyduğum zaman Türkiye'nin AB sürecinin onlar için de çok önemli ve mantıklı bir sigorta poliçesi olduğunun farkındayım ama artık Avrupa'daki bazı güçlerin Kıbrıs'ın arkasına saklanmasına son vermesi gerektiği inancındayım.''
     Son olarak da aday ülkelerin AB'nin zirvelerine dahil edilmesi gerektiğine inandığını belirten Bağış, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Bir yandan siz aday ülkeleri ve Türkiye'yi devlet başkanları veya Dışişleri Bakanları zirvesine resmi toplantılara davet etmezken, bu ülkelerin yörüngelerinin kayıp kaymadığıyla ilgili tartışma yapmanın çok mantıklı olmadığı inancındayım. Biz 10 Martta Avrupa Parlamentosu'nun yayınlayacağı ilerleme raporunu da önemsediğimizi özellikle vurgulamak istiyorum. Bu raporun Türkiye'nin müzakere sürecindeki kararlılığını destekleyen ve motive eden bir rapor olmasını bekliyoruz.
     Biz AB yolundaki çalışmalarımıza iyi niyet ile devam etmekteyiz. Ancak bu çabayı AB'den de bekliyoruz. Avrupalı dostlarımızın da, Türkiye-AB ilişkilerinde bir dönüm noktasına hızla girildiğinin farkına varması gerekiyor.''