DİŞ HEKİMLERİNDEN GÜZEL PROJE

Sağlığı Geliştiren Okullar Projesi için Hatay Nizamettin Özkan İlkokulu'ndaydık.

    

DİŞ HEKİMLERİNDEN GÜZEL PROJE
          Türk Dişhekimleri Birliği tarafından yürütülen ve Hatay Dişhekimleri Odası komisyonlarında gönüllü olarak görev alan dişhekimleri tarafından uygulanan Sağlığı geliştiren Okullar (SGOP) Projesi çalışmalarına devam ediliyor. Türk Dişhekimleri Birliği Ağız Sağlığını Geliştiren Okullar Projesi kapsamında Proje gönüllüleri ve Hatay Toplum Ağız ve Diş Sağlığı (TADS) Eğitimi Komisyonu üyeleri Antakya'da bulunan Hatay Nizamettin Özkan İlkokulu’ndaydılar. Sağlığı Geliştiren Okullar Projesinin genel amacı; İlköğretim öğrencilerinde, ağız diş sağlığı düzeyinin yükseltilmesini amaçlayan bu program; sağlık eğitimi ile kişisel hijyen, ağız diş sağlığı alanında diş fırçalama alışkanlığını kazandırma ve floridlerin kullanımı ile diş çürüklerini azaltarak, ağız diş sağlığının korunması ve geliştirilmesini sağlamaktır. Projenin hedeflerini ise;  ·         İlköğretim öğrencilerinde, diş fırçalama alışkanlığını % 75’e çıkarmak,  ·         12 yaş grubunda düşük ve orta çürük risk grubunda diş çürükleri ve sonuçlarını 1’e düşürmek ·         12 yaş grubunda yüksek çürük risk grubunda diş çürükleri ve sonuçlarını 
2.5’e düşürmek
·         Dişeti iltihabında % 80 iyileşme sağlamak  Bilindiği gibi, tüm dünyada, sağlığın korunması ve geliştirilmesi alanında yapılan çalışmalar, giderek yaygınlaşmaktadır.    Bu konuda özellikle, Ottawa Bildirgesi ile sonuçlanan toplantılar ve gelişmeler, sağlıklı bireylerinin oranın nasıl yükseltilebileceği konusunda yol gösterici olmuştur.   Bildirgede sağlığın korunması ve geliştirilmesi amacıyla 5 aktivite alanı saptanmıştır.
 
Bu alanlardan biri de bireyleri kendi sağlıklarını koruma noktasına getirmektir.  Bireylerin sağlık konusunda bilgi sahibi olmaları, kendi sağlıklarını koruma noktasına gelmelerini sağlayamamaktadır. Ancak bu bilgiler, davranış değişikliği sonucu uygulamaya ve günlük yaşama geçirildiğinde bir anlam kazanmaktadır. Örneğin, bireylerin pek çoğu, diş fırçalamanın önemli olduğunu ifade etmelerine karşın, ülkemizde doğru ve düzenli diş fırçalama alışkanlığı yaklaşık % 15 civarındadır.    Ayrıca, DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), gelecekte toplumlarda kronik dejeneratif hastalıkların yaygınlaşacağı öngörüsüne dayanarak, bu hastalıklarla ilgili doğru sağlık davranışlarının okullarda benimsetilmesi gerekliliğini vurgulamış ve ‘Sağlığı Geliştiren Okullar Projesi’ni hazırlamıştır. Ağız diş sağlığı alanının da bu kapsamda dikkate alınması gerektiğini bildirmiştir.    Önemli bir nokta da, son yıllarda yapılan pek çok çalışma ile, kötü ağız sağlığının genel sağlığı da etkilediğini gösterilmiş olmasıdır. Bu nedenle de DSÖ 2003 yılında yayımladığı raporda; kronik dejeneratif hastalıklarla ilgili olarak yapılan koruyucu çalışmaların yanına ağız diş sağlığının da ilavesinin önemli olduğunu vurgulamıştır.   İlimizin 4. pilot okulu olan Hatay Nizamettin Özkan İlkokulu'nda kalibrasyon çalışmalarının ilk bölümü 24 Aralık 2014 Çarşamba günü, İkinci bölümü ise 14 Ocak 2015 Çarşamba günü yapılarak Proje gönüllüleri ve Hatay TADS Eğitim Komisyonu üyeleri ile yapılarak tamamlandı.  Türk Dişhekimleri Birliği Toplum Ağız Diş Sağlığı ve Eğitimi Komisyonunun ilkokul öğrencilerinde kişisel hijyen, ağız dişsağlığı alanında diş fırçalama alışkanlığını kazandırma ve fluoridlerin kullanımı ile diş çürüklerini azaltarak, ağız diş sağlığının korunması ve geliştirilmesinin sağlanmasının amaçlandığı Ağız Sağlığını Geliştiren Okullar Projesi kapsamında, Doç.Dr. Behiye Bolgül, Dişhekimleri, Ahmet Kanatlı, Cem Özkartal, Sema Tapman, Neslihan Baklacı, Mithat Baklacı, Ahmet Eraslan, Nahiddin Tumani, Vecih Akarca, Adnan Kimyon, Eşref Kanadlı, Davut Akemoğlu, Sezin Kıyak, M.K.Ü. Dişhekimi Öğrencilerinden; Berkhas Tumani, Sara Genç ve Deniz İstanbullu tarafından Hatay Nizamettin Özkan İlkokulu 3. Sınıf öğrencilerinin muayeneleri ve florlamaları yapıldı.    Türkiye’nin en kapsamlı ve en çok maliyetli projesi olarak kabul edilen, bu çalışmalara katılarak emek veren tüm Meslektaşlarımıza bir kez daha teşekkür ederiz.  Sizlerin ve kamuoyunun bilgilerine sunarız.

    Saygılarımla.

 

 

                            Dişhekimi Nebil SEYFETTİN

                                                                                                                            Hatay Dişhekimleri

                                                                                                                                        Başkanı

DİŞ HEKİMLERİNDEN GÜZEL PROJE haberi 15 Ocak 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  31010 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle