DİYABET OKULU SAĞLIK SEMİNERİ

Acıbadem Adana Hastanesi İç Hastalıkları Endorinoloji Metobolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şebnem Aktaran, sağlıksız beslenme, hareketsizlik ve aşırı kilolar diyabet (şeker hastalığı) riskini arttırdığını belirtti.
DİYABET OKULU SAĞLIK SEMİNERİ
    Aktaran, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Konferans Salonu'nda, Eczacılar Odası ve Acıbadem Adana Hastanesi işbirliğinde düzenlenen ''Diyabet Okulu Sağlık Semineri''nde yaptığı konuşmada, Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun verilerine göre dünyada 200 milyon, Türkiye'de ise 2 milyon 650 bin diyabet hastasının bulunduğunu söyledi.
     Diyabet tedavisinde de eğitimin çok önemli rol oynadığını ifade eden Aktaran, şöyle devam etti:
     ''Diyabet tedavisinde en önemli nokta diyabeti tanımak ve gereklerini yerine getirmektir. Diyabet halkın değimiyle şeker, ömür boyu sürebilen bir metabolizma hastalığıdır. Hastalıkta erken tanı ve erken tedavi hastalığın gelişmesini yavaşlatır. Risk grubunda yer alan kilolu 45 yaş üstü, ailelerinde diyabetli olan, şişman ve hareketsiz kişilerin kan şekerlerini kontrol altına almaları için önlem almaları gerekir. Özellikle aşrı kilolar diyabet riskini çok arttırır. Bu yüzden şişman kişilerin de erken tedavi yoluna gitmesi gerekiyor.''
     Aktaran, şaşmalığın ciddi bir metabolizma hastalığı olduğunu belirterek, şişmanlarda diyabetin yanı sıra aşırı yağlanma, kalp damar hastalıkları, kas ve iskelet sistemindeki bozukluklar gibi bir çok hastalığa sebep olabileceğini ifade etti.
 
     Beslenme alışkanlığında bozukluk olanlar, fast-food ile beslenenler ve stres altında yaşayanların şişmanlık hastalığı için riskli gruplar olduğunu belirten Aktaran, vücutta yağ oranının artması diyabet riskini de maksimum seviyeye çıkardığını söyledi.
     Seminere katılanların ücretsiz kan şekeri taraması yapıldı, ayrıca eğitim sertifikası verildi.
     Etkinliğe Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Gönenç'in yanı sıra bir çok vatandaş katıldı.