DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ DEN VALİ LEKEZİZE ZİYARET

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ: -''(KOMŞULUK AŞISI) VE (HER EVDEN BİR FİTRE BİR İFTAR AFRİKA'YA) KAMPANYALARINA MİLLETİMİZİN İLGİSİ İNSANLIK ADINA UMUT VERİCİ'' -''BİZ RAMAZANIN SEVİNCİNİ, İFTARIN COŞKUSUNU, SAHURUN BEREKETİNİ YAŞARKEN YANI BAŞIMIZDA HAMA'DA, DERA'DA PEK ÇOK İNSANIN ÖLDÜRÜLMESİ BİZİM İÇİN ÜZÜNTÜ KAYNAĞI OLMUŞTUR''
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ DEN VALİ LEKEZİZE ZİYARET
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ''(Çağımıza Yeni Bir Komşuluk Aşısı) ve (Her Evden Bir Fitre Bir İftar Afrika'ya) kampanyalarına milletin ilgisinin insanlık adına umut verici olduğunu'' belirtti.
     Görmez, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'i ziyaretinde yaptığı konuşmada, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu ramazanda iki kampanya başlattıklarını söyledi.
 

     Hızlı kentleşme neticesinde komşuluk ilişkilerinin biraz zedelendiğini gördüklerini ifade eden Görmez, şehirlerin, metropol kentlerin yeni bir komşuluk aşısına ihtiyacı olduğunu dikkate alarak ''Çağımıza Yeni Bir Komşuluk Aşısı'' kampanyası başlattıklarını ve herkesin kendi iftarını bir komşusuyla paylaşmasını istediklerini kaydetti.
     İkinci kampanyalarının ise son günlerde herkesin büyük üzüntüyle izlediği Afrika ülkelerinde baş gösteren kuraklık, açlık, sefalete yönelik ''Her Evden Bir Fitre Bir İftar Afrika'ya'' kampanyası olduğunu belirten Görmez, şöyle devam etti:
 
  
     ''(Yeni Bir Komşuluk Aşısı) ve (Her Evden Bir Fitre Bir İftar Afrika'ya) kampanyalarına milletimizin ilgisi insanlık adına umut verici. Komşuluk ilişkilerimizi canlandırmak üzere kampanya başlatmışken ortak inanç, kültür ve tarihi bağlara sahip olduğumuz komşu ülkelerde yaşanan hadiseler, bizleri de çok büyük üzüntüye sevk etmiştir.''
     Görmez, ''Biz ramazanın sevincini, iftarın coşkusunu, sahurun bereketini yaşarken yanı başımızda Hama'da, Dera'da pek çok insanın öldürülmesi bizim için üzüntü kaynağı olmuştur. Ziyaretimizde Hataylıların misafir olarak kabul ettiği Suriyelilerle de bir araya gelip iftar çorbasını paylaşmak gerektiğine inandık'' dedi.
     Acıları paylaşmak, zalime karşı daime mazlumun yanında yer almak gerektiğini vurgulayan Görmez, ''Millet olarak bu karakterimizle iftihar ediyoruz. Elimizden çok fazla bir şey gelmediği için bir din ve ilim adamı olarak barış mesajlarımızı vererek o insanlarla birlikte bu acıyı paylaşmak için buradayız'' diye konuştu.
    
     Çadır kentlerde kalan Suriyelilerle iftar yapacaklarını ve din görevlileriyle de bir araya geleceklerini belirten Görmez, Habib-i Neccar Camisi'nde de Hataylılarla birlikte olacaklarını kaydetti.
     Hatay Valisi Lekesiz de farklı dine inananların bir arada barış, kardeşlik ve hoşgörü içerisinde yaşadığı Hatay'da, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'i ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
     Lekesiz, ziyaretin anısına Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e, kentin yöresel ürünlerinin yanı sıra üç semavi dinin amblemlerinin yer aldığı tabağı, Görmez de Lekesiz'e Diyanet İşleri yayınlarından kitaplar hediye etti.