DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ HATAY DA

 Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ''Ramazan sadece manevi değil, sosyal bir mucizedir, çünkü kalplerimizi birleştirmeye geliyor'' dedi.
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ HATAY DA
Görmez, Hatay'da, Habib-i Neccar Camisi'nde öğle namazı öncesi vatandaşlarla bir araya gelerek, ramazan ve insan ilişkileri konularında vaaz verdi.
     Ramazan ayının, ''Yüce Rabbin en büyük lütufu ve ikramı olduğunu'' belirten Görmez, ''Ramazan bize her sene Kur'an-ı Kerim'i yeniden getirir. En büyük özelliği budur. Bu sebeple her sene bize getirdiği Kur'an-ı Kerim'i hatırlatır ki aramazda Kur'an-ı Kerim ile tanışmayan kimse kalmasın'' diye konuştu.
 
   
     Görmez, ramazanın, Kur'an ile tanışma ayı olarak kabul edildiğini belirterek şöyle konuştu:
     ''Aynı şekilde ramazan sadece manevi değil, sosyal bir mucizedir. Çünkü kalplerimizi birleştirmeye geliyor. Ramazan geliyor, hep birlikte bizi bir programa tabi tutuyor. Aynı saatte imsak, iftar yapıyoruz. Aynı saatlere aç, susuz kalıyor ve aynı duyguları paylaşıyoruz. Aramızda Cenab-ı Hak bir birliktelik oluşturuyor.''
     İslamın insan ilişkilerine seviye getiren büyük bir medeniyet olduğunu anlatan Görmez, şöyle devam etti:
     ''Anne babasıyla, dostlarıyla, komşularıyla, akrabalarıyla ilişkilerinde sorun yaşayan bir insanın Rabbimizle ilişkileri de iyi olmaz. Yüce Rabbimiz kendisiyle olan ilişkilerini, insan ilişkilerine bağlamıştır. Rabbimiz bizden iyi ilişkiler kurulmasını istiyor. Bütün insanlarla, varlıklarla, kainatla, erdem, fazilet ve ahlak üzerine güzel ilişkiler kurulmalıdır.''
 

     Konuşmasının ardından Görmez, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu ve vatandaşlarla birlikte öğle namazı kıldı. Görmez, Habib-i Neccar Camisi'nde bulunun türbeleri gezerek Müftü Sinanoğlu'ndan bilgi aldı.
     Görmez, daha sonra Antakya Belediyesi Konferans Salonu'nda basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda din görevlileriyle bir araya geldi.