DOĞAKA ÜLKE MASALARI SEMİNERİ

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ((DOĞAKA) Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti kentin uzun vadeli ticaret potansiyelini arttırmak adına tarımsal sanayi konusunda yatırımcılara destek çıkacaklarını ifade etti.
DOĞAKA ÜLKE MASALARI SEMİNERİ
   Serdengeçti, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen ''Ülke Masaları Semineri''nde yaptığı konuşmada ajans olarak ihracatı geliştirme merkezleri ve ülke masaları kurduklarını, son dönemde 5 ülke masasının kurulduğunu belirtti.
 

     Turizm, tarım ve ticarette lider bölge olmayı hedeflediklerini kaydeden Serdengeçti ajansa bağlı illerde ihracat rakamları ile ilgili şöyle konuştu:
     ''Ajansa bağlı üç ilde son 8 yıllık süre içinde ihracat rakamları Hatay ve Kahramanmaraş'ta 4 katına, Osmaniye'de ise 8 katına çıkmış durumda. Hatay'ın yıllık ihracat rakamı 1 milyar 732 milyon dolar olarak en yüksek oranda. Kentin ihracatta mal gruplarına göre dağılım ise bitkisel ürünler yüzde 43,2 sanayi ürünleri yüzde 54,6 madencilik ise yüzde 2,1 olarak karşımıza çıkmakta. diğer illerde ise sanayi ürünleri ihracattaki oranın büyük kısmını oluşturuyor. Bu durum ajans olarak, bölgenin önemli bir tarım alanlarına sahip olmasından dolayı, yatırımcıları tarımsal sanayi konusunda destekleme kararı aldık.'' 
     Serdengeçti bölgenin vizyonuna uygun projelere bakıldığında yatırımcılara, yatırım danışmanlığı ve yol gösterme konusunda destek vereceklerini belirterek Hatay'da ve bölgede çok önemli firmaların var olduğunu fakat bu firmaların yatırım danışmanlığı konusunda eksikleri olduğunu, bu durumu da ülke masalar oluşturarak aşmayı hedeflediklerini kaydetti.
     Bölgede tarımsal ürünlerin işlenmesi konusunda çok büyük eksiklerin olduğunu kaydeden Serdengeçti, özellikle yaş sebze ve meyve işleme tesislerinin daha ileri bir seviyeye getirilmesinin faydalı olacağını ifade etti.
     Açılış konuşmalarının ardından Suudi Arabistan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Tunus ülke masaları sorumlularının sunumları yapıldı.
     Seminere bir çok yatırımcı ve işadamları katıldı.
 
 
 

 
DOĞAKA ÜLKE MASALARI SEMİNERİ haberi 29 Mayıs 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  52915 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle